35° Az bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

‘Belediyelere kayyum atamadık, vekil görevlendirdik’

Bölge - 8 Eylül 2019 21:00 A A
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Diyarbakır, Van ve Mardin’e atanan kayyumlara ilişkin konuştu.

Soylu, CNN Türk’te Hakan Çelik’in programında soruları yanıtladı. Belediyelere kayyum atanmasıyla ilgili soru üzerine Soylu, “Kayyum da kayyım da hukuken yanlıştır. Türkiye hatalı bir kavram kullanıyor, yapılan işi kötüleştirme için kavramsallaştırma. Doğrusu geçici olarak görevlendirilen belediye başkanları. Kayyumda hukuki hakkını ortadan kaldırırsınız, biz onu görevden alıp belediye başkan vekili görevlendiriyoruz. Biz bu konuda oradaki kamu görevlilerimizi değerlendirdik.”

Diyarbakır, Mardin, Van’a kayyum atanmasıyla ilgili ‘seçilmişlerin görevden alınmasına’ tepkiye dair soru üzerine Soylu, terörle iltisaklı belediye başkanlarını görevden aldıklarını, içişleri bakanlığının böyle yasal yetkisi olduğunu belirterek şöyle konuştu:

“Biz burada görevden aldığımızda içişleri bakanına bu yetkiyi verir. 45,46,47. maddelerde durum bellidir. Teröre yardım ve yataklık eden. Biz geçen sefer bu hakkımızı kullandık. Diyorlar ki ‘seçilmişler’ .E bu devam etmesi gerektiğini mi gösteriyor. Biz bunu denetlemekle yükümlüyüz. Devletin kurumlarına uygun çalışıp çalışmadığını denetlemekle.”

“SEÇİLMİŞ İSTEDİĞİ TERÖR EYLEMİNİ YAPABİLME ANLAMINA GELEMEZ Kİ. KAMU DÜZENİNİ SAĞLAYAMAYIZ.”

“Biz 94 tane teröre bulaşan belediye başkanlarını görevden aldık. Seçilmiş olmak suç işleme özgürlüğü mü getirmiş? Aday olma ayrı kanunlar ayrıdır. Anayasa, bunu denetlemekle yükümlüsünüz diyor. Bu seçilmişlik istediği hukuksuzluğu, yolsuzluğu yapma anlamına gelemez ki. Burada demek ki biz doğru işlem yapmışız. Mahkemeler sürüyor, cezalar artabilir.”

“Bunlar ilk derece mahkemelerin verdiği kararlardır. Şırnak belediyesinde 19 havam çıkıyor. Bunlar da seçilmişlerdi. Burada şehitlerimiz oldu.”

“Diyarbakır’ın şimdiki belediye başkanı terörist cenazesine gideceksin, caddeye teröristin ismini vereceksin, teröristleri gizli gizli tedavi edeceksin. Sonra ilk icraat olarak gelir gelmez al yıldızlı bayrağı çıkaracaksın. CHP’li kardeşlerim bunu nasıl içine sindiriyor? Ben bunu hazmedemem. ‘Ben ayrı bir yapı oluşturacağım’ diyor. Biz buna devlet olarak müsaade etmeyiz. “

“Tunceli, Mardin, Van terörden kimse gidemiyordu. Şu an turizm bölgesi. NIKE gelir mi Doğu Anadolu’ya? Geldi 12 bin çalışan olacak Ağrı’da. Şu an Tunceli’de tekstil atölyelerinde çalışacak adam bulamıyorlar.”

“Çocuk parkına verdikleri isim terörist isimleri. Nasıl bir Türkiye bırakacağız yarına?”

“14 yaşında çocuklarımızı dağa kaçıracaklar, Murat Karayılan tecavüz edecek, biz de çocuklarımızı bunlara peşkeş çekeceğiz, öyle mi?”

Bu haber 1211 kez okundu.
Bölge - 21:00 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.