29° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

BEM-BİR-SEN İl Başkanı Yağmur, Zabıta haftasını kutladı

Diyarbakır - 9 Eylül 2021 18:31 A A

Belediye Özel İdare çalışanları birliği Sendikası (BEM-BİR-SEN) Diyarbakır İl Başkanı Mehmet Zeki Yağmur, 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri, Zabıta Teşkilatının 195. Kuruluş yıldönümü ve 3-5 Eylül tarihleri arasında BEMBİRSEN Başkanlar Kurulunca yapılan Tüzük Tadil kongresiyle ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

“6. DÖNEM TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİNDEN KAZANIMLARLA ÇIKTIK”

Yağmur, açıklamasında 6. Dönem toplu sözleşme görüşmelerde sözleşmeye nihai imza Kamu İşveren ile Memur-Sen imza attığını ifade ederek, “Yerel Yönetim hizmet kolunda ise yetkili sendika BEM BİR SEN toplu sözleşmeyi imzaladı. Kamu işveren heyetine teklif ettiğimiz bütün kazanımlarımızı aldık. 6. Dönem toplu sözleşme görüşmeleri sonrası Tüzük Tadil kongremiz ile aynı zamana denk gelen Zabıta teşkilatının kuruluş 195 yılı ve Zabıta haftası münasebetiyle Zabıtalarımızı unutmadık” diye konuştu.

“DEVLETİN EN KÖKLÜ TEŞKİLATLARINDAN BİRİDİR”

Devletin en köklü teşkilatlarından olan biri Zabıta teşkilatı olduğunu hatırlatan Yağmur, “Zabıta teşkilatı bir kentin huzuru, sağlığı, güvenliği için 7/24 görevi başında olan bir kuruluştur. Yerel Yönetim Hizmet Kolunun öncü görevlerini yürüten asli bir kamu görevlisi olan Zabıta Memurlarının yönetmenliklere dayanılarak hizmetlerini ifa etmektedirler. Zabıta Memurları sahada çalışmalar yaparken görevleri olup olmamasına bakılmaksızın durum tespit tutanaklarıyla kuruma bilgi aktarmaktadırlar. Birlik, beraberlik ve bir bütünlük anlayışı içerisinde kentin sorunlarının çözümüne önemli katkılar sağlamakla birlikte kentin huzurunu her zaman ön planda tutmaktadırlar” ifadelerini kullandı.

BEMBİRSEN Diyarbakır İl Başkanı Mehmet Zeki Yağmur, Zabıta Memurlarının Kanunlardan aldığı güçle kolluk kuvveti olarak kentte yaşayanların huzur, sağlık ve güvenliğinin sağlanması idraki içinde oldukları ve Küresel Dünyada değişen şartlara uyum sağlamada problem olmadığı büyük bir başarı ile görevlerini yürüttüklerini söyledi.

Belediyelerimizin olmazsa olmazlarından olan zabıta teşkilatının da yeniliklerden nasibini aldığını ifade eden Yağmur, “Zaten şöyle çok gerilere doğru araştırırsak tarihsel yapıda değişik isimler altında yerini almış bir teşkilat olan zabıtanın ilk memuru Adaleti ile ünlü Hz. Ömer’dir. O dönemlerde Peygamber efendimiz (SAV) çarşı Pazar denetiminde hak ve hukuk takibinde Hz. Ömer’i tayin etmiş. Çağlar boyu gelen bu teşkilatın ilk neferine baktığımız zaman ne kadar kutsal ve değerli bir görev yaptığı aşikârdır. Osmanlı dönemlerinde de çeşitli adlar ile padişah adına kol gezmiş ve 1826 yılında ihtisap Nazırlığı yani bakanlık haline getirilerek kuruluşunu Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerine bahşetmiştir. 1930 yılında çıkan 1580 sayılı kanun ile görevleri nitelendirilen zabıta İstanbul’da başlayan kuruluşuna Ankara ile devam ederek tamamlamıştır. Ne denli kutsal bir görevin neferleri ticari, hayatın her alanında yerini almaya başlamıştır. Hayatımız her aşamasına baktığımız zaman polis arkadaşlarımız sadece suç oluştuğu zaman olay mahallinde ve insanlarla yüz göz olurlar. Hâlbuki zabıta hayatın her alanında sizlerin çözümü için Kent yaşamına karşı işlenen suçlarda, yiyip içtiğiniz yatıp uyuduğunuz eğlendiğiniz her alanda kayıt dışı ekonomi ile de mücadele ederek yanınızdadır. Çalışmalarının ifade edilemediği zaman sadece basit bir teşkilat olur. Şöyle ki; Karayollarında çalışan bir personel sadece o birimi ilgilendiren birkaç kanun ve yönetmeliği bilmesi yeterli, Zabıta teşkilatı ise onlarca kanun yüzlerce yönetmeliği bilmek ve sahada uygulamak zorunda ve ben bilmiyorum deme şansına sahip değil” şeklinde konuştu.

“BELEDİYE İLE VATANDAŞ ARASINDA KÖPRÜ VAZİFESİNİ GÖRÜYORLAR”

Yağmur, Belediyelerin gören gözü, işiten kulağı olan Zabıtalar teşkilatının, aynı zamanda Belediyeler ile Vatandaş arasında bir köprü vazifesini gördüğünü belirterek, şöyle dedi:

“Zabıta teşkilatlarımızın bu denli çalışmaları kendini vatandaşına adamış olan Zabıtalarımızı BEM BİR SEN olarak zabıta teşkilatlarımızı yalnız bırakmadık ve her platformda yanlarında olduk yanlarında olmaya devam edeceğiz. 6. Dönem tolu sözleşmenin tamamında yetkili sendika olarak kazanıma dönüştürdüğümüz.

a) (SDS) Sosyal denge sözleşmesi yüzde 100’den 20 puan artırılarak yüzde 120 çıkardık

b) Sözleşmeli personele ek ödemelerde tavan tutarın verilmesini sağladık

c) Sözleşmeli personelin kadroya alınması için mutabakat metnine alınarak 2022 yılında kadroya geçilmesini sağladık

d) Zabıta ve İtfaiye memurlarının maaşlarına ilave olarak 179 TL artış sağlandı

e)  Zabıta ve İtfaiye memurlarına yan ödeme zamları yüzde 50 oranında arttırıldı.

Ödemelerle ilgili İnşallah en yakın zamanda kitapçık haline getirdiğimiz broşürlerimizi personele dağıtacağız. Bu duygu ve düşüncelerle Zabıta Teşkilatımızın 195. Yılını ve zabıta haftası kutluyorum”

Sait BAYRAM’ın Haberi

Bu haber 334 kez okundu.
Diyarbakır - 18:31 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.