Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Berber ve Kuaförler, zamlı tarife ile açılıyor!

Bağlar - 10 Mayıs 2020 15:42 A A

Berber ve kuaförlerin bu dönemde nasıl işleyeceğini anlatan Diyarbakır Berber ve Kuaförler Oda Başkanı Cemil Değirmenci,  Meslektaşlarının aklında tek bir soru olduğunu ifade ederek, “Kozmetik piyasasında, bizim kullandığımız ürünler, yüzde 40 zamlandı, bizim bu zammı fiyatlarımızda yansıtmamız gerekecek. Mevcut fiyatlarımızda çalışacak olursak, zarar edeceğiz” diye konuştu.

Koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında İçişleri Bakanlığı’nın yayımladığı genelge ile 21 Mart’ta kepenk kapatan berber, kuaför ve güzellik merkezleri yarın itibariyle iş yerleri hizmete açılacak. Yeniden açılacak olan berber ve kuaförler için uyulması gereken kurallar da belirlendi.  Diyarbakır Berber ve Kuaförler Oda Başkanı Cemil Değirmenci,  berber ve kuaförlerde bu sürecin nasıl işleyeceğini, işyeri ve müşterilerin dikkat etmesi gereken hususları anlattı.

‘PİYASADA %40 ARTIŞ VAR. FİYATLARIMIZA YANSIYACAK’

Meslektaşlarının aklında tek bir soru olduğunu ifade eden Değirmenci, “Kozmetik piyasasında, bizim kullandığımız ürünler, %40 zamlandı, bizim bu zammı fiyatlarımızda yansıtmamız gerekecek. Mevcut fiyatlarımızda çalışacak olursak, zarar edeceğiz. Esnafımız, kendini kurtaracak şekilde %10 mu? , %20 mi ?  Artırır bilmiyorum. Ama herkesin kendi giderlerine göre,  bir ekleme yapacaklarını düşünüyorum.  Yarın öbür gün bu sorunlarla da belki karşılaşacağız.  Ama bunun için yapacağımız hiçbir şey yok. Piyasa bu. Fiyat artışından dolayı her fırsatta rahatsızlığımızı dile getirdik. Ama maalesef üretici firmalar, ürün temin etmekte zorlandığı için bu zammı yapmak zorunda olduklarını bizlere ilettiler” ifadesini kullandı.

“RANDEVUSUZ ÇALIŞMAYACAKLAR”

Açılacak olan berber ve kuaförlerde randevusuz çalışılmayacağını vurgulayan Cemil Değirmenci, “Müşteri salonda bekletilemeyecek, randevusu olan müşterilerimiz saatinde gelecek, işlemi olan müşteriler dışında ise salonda fazladan müşteri bekletilmeyecek. Salonlarımızda çay,  kahve ikramı olmayacak,  çalışma koltukları, bir koltuk dolu bir koltuk boş şeklinde ayarlanacak,  mevcut piyasada bulunan,  tek kullanımlık ürünlerin hepsi salonlarımızda olacak. Ben kendi salonumda,  fırça ve tarakların hepsini sıfırdan aldım. Bütün taraklar jelatinli,  müşteri geldiği zaman arzu ederse, tarak ve fırça satın alıp, kuaföre her geldiğinde, yanında getirip kullanabilir. Kullandığım malzemelerin hepsinin hijyen koşullarını hazırladım. Müşterilerin içinin rahat etmesi amacıyla böyle bir sitemi ek olarak yaptım” dedi. Değirmenci, berbere ve kuaföre gelecek müşterilerinin, arzu ederlerse kendi havlu ve fırçalarını evden getirmeleri önereceklerini söyledi.  Ancak getirmeseler bile salonlarda tek kullanımlık ürünler hazır bulundurulacak.

‘SALONLAR DEZENFEKTE EDİLDİ’

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanı Basri Güzeloğluna bazı taleplerini ilettiklerini ifade eden Değirmenci, “Esnafımızın iş yerlerinin dezenfekte edilmesi, maske ve dezenfekte teminleri konusunda taleplerimiz vardı. Taleplerimizi dikkate alındı.  Sağlık Dairesi Başkanlığı nezdinde 40 ekipten oluşan, 200 kişilik bir kadro ile bütün berber, kuaför ve güzellik salonları dezenfekte edildi.  Her salona iki paket maske, 5 tane sperli maske, ve 1 kg dezenfekte teslim edildi.  Bu valiliğin ilk aşama da bize verdiği ürünler ama bundan sonrası için her salon kendi ihtiyaçlarını karşılayacak” diye konuştu.

 “BERBERLER AÇILDI DİYE, REHAVETE KAPILMAYIN”

Berber ve kuaförlerde çalışan çırakların,   yasakları devam edeceğini belirten Değirmenci, “20 yaş altı 18 yaş üstü çalışan arkadaşlarımız için valilik kararı ile iş yerleri kendilerine izin belgesi verecek. İzin belgelerini yanlarında taşıyacaklar.  Genelgeye göre, 18 yaşın altında çalışanlara ise çalışma izni veremeyecek.  18 yaş altı olanlar, dışarıya çıkması yasak olduğundan dolayı, açılan berberlerden de yararlanamayacak,  belki bu bayram çocuklar tıraş olmayacak. Haziran ayında bununla ilgili bir esneme olabilir” dedi. Değirmenci, “Diyarbakır halkına ve meslektaşlarıma şunu duyurmak istiyorum; bu hastalık tamamen bitene kadar,  rehavete kapılmayın.  Nasılsa dükkânımızı açıyoruz,  hayat eskisi gibi olacak, diye düşünmeyin. Öyle bir şey yok. Rehavete kapılmayın, , özellikle hijyen kurallarına çok dikkat edilmesini meslektaşlarımdan rica ediyorum” diye belirtti.

Kaynak: Yenigün Gazetesi

Bu haber 1058 kez okundu.
Bağlar - 15:42 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.