28° Açık
  • EURO 6.64
  • DOLAR 5.82

Beyoğlu Mazbatayı aldı!

Bağlar - 15 Nisan 2019 11:43 A A

Diyarbakır’da HDP’nin yüzde 70 oy aldığı Bağlar İlçesi’nde mazbata AK Partili Hüseyin Beyoğlu’na verildi.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Diyarbakır Bağlar’da belediye başkanı seçilen HDP’li aday Zeyyat Ceylan’ın, KHK kapsamında ihraç edildiği için mazbata alamayacağına, en yüksek ikinci oyu alan adaya mazbata verilmesi gerektiğine karar verdi. Kararın ardından AK Parti adayı Beyoğlu bugün İl seçim kuruluna giderek mazbatasını aldı. Mazbata alımında AK Parti İl Başkanı Serdar Budak ve yönetim kurulu üyeleri, İlçe Başkanı Erkan Gezer ile Hüseyin Beyoğlu’nun eşi Dürdane Beyoğlu da hazır bulundu.

NE OLMUŞTU

AK Parti Diyarbakır Bağlar Belediye Başkan Adayı Hüseyin Beyoğlu, HDP’nin Bağlar Belediye Başkan adayı Zeyyat Ceylan’ın öğretmen olarak görev yapmakta iken kanun hükmünde kararname (KHK) kapsamında ihraç edildiği için mazbata alamayacağı gerekçesiyle itirazda bulunmuştu.

Beyoğlu, YSK’ye sunulmak üzere İl Seçim Kurulu’na yaptığı başvuruda, 31 Mart 2019’da merkez Bağlar ilçesi Belediye Başkanlığı seçiminde HDP’nin adayı Ceylan’a, seçilme yeterliliğine sahip olmaması nedeniyle mazbata verilmemesi ve en yüksek ikinci oyu alan adaya mazbata verilmesi gerektiğini ileri sürmüştü.

YSK, KHK ile ihraç edilen ve belediye başkanı seçilen adaylara mazbata verilmemesine ilişkin oy birliğiyle aldığı karar gereği, Bağlar’da Ceylan’a mazbata verilmemesi gerektiğine hükmetti. Kurul, Ceylan yerine ikinci sırada kazanan adaya mazbata verilmesini kararlaştırmıştı.

HDP İTİRAZ ETMİŞTİ

HDP’li adaylar kararın hukuksuz olduğunu belirterek, Olağanüstü itiraz talebinde bulunmuştu. YSK, HDP’nin itiraz talebini önümüzdeki günlerde değerlendirecek.

Bu haber 1038 kez okundu.
Bağlar - 11:43 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.