28° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Bismil ‘Lavanta’ kokacak!

Bismil - 21 Aralık 2019 17:45 A A

Dicle Üniversitesi ile Bismil Belediyesi işbirliği kapsamında Bismil Meslek Yüksekokulu’na ait 50 dönümlük alana 4 çeşit Lavanta dikildi.

Bismil’de lavanta yetiştiriciliğinin geliştirilmesi projesi kapsamında 80 bin adet lavanta fidesi, öğrenciler ve akademisyenlerin katılımıyla, Bismil Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğünün eşliğinde dikildi.

Bismil Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doç. Dr. Hayrullah Akyıldız, 80 bin lavantanın 20 yıl ömrünün olduğunu belirterek, “Lavantanın en çok yetiştirildiği ve ürüne çevrildiği ülke olan Bulgaristan’dan 4 ayrı lavanta çeşidi Bismil Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Kerem Süleyman Yüksel’in katkılarıyla getirilerek, Üniversitemize ait 50 hektarlık alana dikildi. Hasat edilen lavantaların bir kısmı peyzaj amaçlı, bir kısmı da kozmetik ürünlerin ve tıbbi ilaçların elde edilmesinde ham madde olarak kullanılması için pazarlanacaktır. Bu sayede Bismil ilçemizin park, bahçe ve orta refüjleri lavantalarla donatılacaktır” dedi.

Doç. Dr. Akyıldız, Projeye maddi ve manevi katkı sunan Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talip Gül, Bismil Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Kerem Süleyman Yüksel ile Bismil MYO Öğrencilerine teşekkür etti.

Bu haber 2726 kez okundu.
Bismil - 17:45 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.