19° Açık
  • EURO 6.52
  • DOLAR 5.77

Bismil’de İstiklal Marşı’nın Kabulü kutlandı

Bismil - 13 Mart 2019 20:32 A A

Bismil’de 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü düzenlendi.

Bismil Mecit Çelik Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri Şair Cahit Sıtkı Tarancı Anadolu Lisesinde büyük bir coşku ve katılım ile gerçekleştirildi. Etkinliğe Bismil Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Kerem Süleyman Yüksel, Cumhuriyet Başsavcısı, İlçe Emniyet Müdürü, İlçe Askerlik Şube Başkanı, siyasi parti temsilcileri ve kamu kurum kuruluşların müdürleri katıldı.

İlçe Millî Eğitim Müdürü Aydın Ak, 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Ak, mesajında şunları söyledi:

“İstiklal Marşımız, bağımsızlığımızın, geleceğimizin, milletimizin azim ve kararlılığının sembolüdür. Vatan toprakları için amansız bir mücadele verildiği bir dönemde kaleme alınan marşımız aynı zamanda İstiklal Harbimizin manifestosudur. Zorlukların, sıkıntıların hep beraber nasıl aşılacağını canlı bir dille gözler önüne serer. İstiklal Marşımız, her zaman diri, her zaman tazedir; onda şiirle tarih, duyguyla düşünce bir araya gelmiştir. Büyük şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un mısralarında en öz biçimde ortaya konan vasıflarımız, hasletlerimiz, değerlerimiz ve ideallerimiz geleceğimizi şekillendirecek temel unsurlardır. Milletimiz için bir bağımsızlık bildirisi olan İstiklal Marşımız, ülkemizin beka mücadelesinin ruhunu, birlik ve beraberliğinin dayandığı esasları hepimize daima hatırlatır. Böylelikle zorluklar içinde kaleme alınan millî mutabakat metnimizin hayranlık uyandırıcı, sürükleyici zengin dilinin daha iyi kavranabileceğine inanıyoruz. Millî şairimiz Mehmet Akif Ersoy, heyecan verici İstiklal Marşımız başta olmak üzere eserleriyle ve fikirleriyle her zaman milletimizin gönlünde müstesna bir yere sahiptir. Eskimeyen kaynaklarımızdan aldığı ilhamlarla çağı yakalamaya,  gelecek için gerekli olanı dile getiren şairimiz hiç unutulmayacak, her zaman saygıyla yâd edilecektir. İstiklal Marşımızın kabulünün 98. yıldönümünde, Mehmet Akif Ersoy başta olmak üzere, istiklal ve istikbal mücadelemizin tüm kahramanlarını rahmet ve minnetle anıyorum”

Bu haber 608 kez okundu.
Bismil - 20:32 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.