37° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Bölgeden Diyarbakır’a turist akını yaşandı!

Diyarbakır - 25 Aralık 2019 17:30 A A

DTSO Turizm Komisyonu ve TÜRSAB Güneydoğu Anadolu Bölgesi YTK Başkanı Mehmet Akyıl, geçen yıldan itibaren Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden Diyarbakır’a, kültür, inanç ve gastronomisine yönelik günübirlik turlar düzenlediğine işaret ederek, tarihi Suriçi’nin tamamıyla açılması durumunda 2020 yılında hedefledikleri 5 milyon turistin büyük bir bölümünün bölgeden gelecek yerli turistlerin oluşturacağını söyledi.

Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Hasan Basri Güzeloğlu’nun katkılarıyla, DTSO, Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (DESOB), Ticaret Borsası ve TÜRSAB’ın destekleriyle Diyarbakır’ın tanıtımına ağırlık verilmesiyle birlikte turizmde olumlu gelişmeler yaşanıyor. Geçmiş dönemlerde Diyarbakır’dan, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin ve Bingöl’e yapılan günü birlik turlar, tersine dönmeye başladı.

BÖLGE İLLERDEN DİYARBAKIR’A CİDDİ ANLAMDA GÜNÜBİRLİK TURLAR YAPILDI

DTSO Turizm Komisyonu ve TÜRSAB Güneydoğu Anadolu Bölgesi YTK Başkanı Mehmet Akyıl, Geçmiş yıllarda Diyarbakır’dan, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin ve Bingöl’e ciddi anlamda günü birlik turların varlığından bahsederek, “Maalesef o zaman bu saydığım İllerin Diyarbakır’a turları yoktu. Fakat bizim bu yıl özellikle Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin ve Bingöl ve Elazığ’dan Diyarbakır’a günü birlik turlar oldu. Tabi bu insanların talebi doğrultusunda oluştu. Daha önce Diyarbakır’ı bilmeyen ki bizim de kent tanımında eksikliklerimiz de vardı. Ancak, son dönemlerde Diyarbakır’ın yeterli açıdan tanıtılması ve bölge insanların talepleri doğrultusunda Diyarbakır’a günübirlik turlar yapmaya başladı. Yeterli mi? Tabiki de değil” dedi.

“HEDEFİMİZ GÜNÜBİRLİK TURLARI KONAKLAMAYA ÇEVİRMEK”

Diyarbakır’a yapılan günübirlik turlar genelde Suriçinde kahvaltı ile başlayan ve akşama kadar suriçinde dolaşılan bir tur olduğunu ifade eden Akyıl, “Bizim hedefimiz, gerek Zerzevan Kalesi, gerek Eğil’deki peygamberler türbesi ile Ergani’de tarihi Hilar mağaraları ve Çay önünü kapsamasıdır. İleride bu günübirlik turları bir gün konaklamalı olarak yapmayı hedefliyoruz. Onlarla ilgili çalışmalarımız var. Acente işletme sahipleri ile görüşerek, günübirlik turların yetmediğini, gece konaklama olması gerektiğini söylüyoruz. 2020 yılında sanırım böyle bir sonuçla karşılaşabiliriz” diye konuştu.

“YERLİ TURİSTLER ŞEHRİN KÜLTÜR, İNANÇ VE GASTRONOMİSİNE BAKIYOR”

TÜRSAB Güneydoğu Anadolu Bölgesi YTK Başkanı Akyıl, Diyarbakır’ın, güven ve huzur açısından Türkiye’deki diğer İllerle aynı seviyede olduğunu vurgulayarak, şöyle dedi:

“Şimdi herkes artık bir şehrin kültür, inanç ve gastronomisine bakıyor. Şanlıurfa’dan inanç turizmi için Diyarbakır’a gelen yerli turistler oluyor. Diğer İllerden de yine gastronomi, kültür ve inanç turizmi açısından kentte gelenler oluyor. Diyarbakır Kültürel, inançsal ve gastronomi açısından çok zengindir. Diyarbakır, ziyaret ettiğinizde her şeyi aynı anda yaşayabilen bir şehir. Biz daha önce Diyarbakır’dan Mardin, Gaziantep ve Şanlıurfa’ya günübirlik turlar yaparken, şimdi ise bu illerden Diyarbakır’a gelmeye başladılar. İnsanların talebine göre turlar düzenlemeye başladık. Daha iyi olmak zorundadır. Çünkü halen Bölge illerinden Diyarbakır’ı görmeyen yüzbinlerce insan var. Diyarbakır’ı sadece ticari anlamda gezmiş ama turistik açıdan gezmeyen çok insan var. Bölgenin insanları nasıl Şanlıurfa’yı, Harran’ı merak ediyorsa sıra gecesini merak ediyorsa, Mardin’in sokaklarını, kiliselerini merak ediyorsa, aynısı Diyarbakır’ın Suriçini, Zerzevanı, Kahvaltını, Eyvan Gecesini merak eden insanlar oluştu. Önümüzdeki yıl 2020 yılında bu turlarda bir patlama bekliyoruz. Suriçi tamamıyla açıldığı zaman 5 milyonluk turist içerisinde bir kısımda ağırlıklı olarak bu bölgenin insanı olacak”

Sait BAYRAM’ın Özel Haberi

Bu haber 896 kez okundu.
Diyarbakır - 17:30 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.