28° Açık
  • EURO 6.64
  • DOLAR 5.82

Bulut: ‘Lütfen Sigarayı bırakın’

Diyarbakır - 8 Şubat 2019 09:35 A A

Yeşil Yıldız Bağımlılıklarla Mücadele Derneği Başkan Yardımcısı Av. Eyyup Bulut, 9 Şubat Dünya Sigara Bırakma ve Mücadele Günü münasebetiyle bir açıklama yaptı.

Sigara kullanımının bir hastalık olduğunu ifade eden Bulut,  “Türkiye’de milyarlarca lira sigaraya bir o kadar da sigara ile mücadele için harcanıyor. Ülkemizde sigaraya karşı etkin mücadele ediliyor. Unutmamak gerekir ki sigara içmek tedavi edilebilir bir hastalıktır. Tütün kullanıcısı önce bırakmaya karar vermeli ve tıbbi yardım almalıdır” dedi.

TÜRKİYE ÖRNEK ÜLKELER ARASINDA!

Bulut, Sigaraya karşı Sağlık Bakanlığı’nın mücadele programı yürüttüğünü, bu mücadelenin sonucunda da Türkiye’nin Avrupa’da sigara ile mücadele noktasında örnek alınan ülkeler arasında olduğunu belirterek, “Ama ne acıdır ki sigara kaynaklı ölümlerin en fazla olduğu yine ülkemizdir Türkiye’de Yılda yüz bine yakın tütün kullanımı kaynaklı ölümler hafife alınmamalıdır. Birçok kanser türlerinin başlıca sebebinin tütün kullanımı olduğunu, çöpe atılan milli servetin milyon doları aştığını görmekteyiz. Tütüne verilen her bir liranın bireysel anlamda da ekonomiye darbe olduğunu israf olduğunu bilmekte fayda vardır” şeklinde konuştu.

“TÜTÜN KULLANIMI GENÇ NESLİN ÖNÜNDE EN BÜYÜK TEHLİKELERDEN BİRİDİR”

Tütün kullanımı Genç neslin önünde en büyük tehlikelerden biri olduğunu vurgulayan Bulut, şöyle dedi:

“Gençlerimiz sigaraya başlayarak uyuşturucu ve alkol kullanımına adım adım yaklaşmaktadır. Kendi geleceklerini yaktığı sigara ile beraber ateşe attığının farkında bile değillerdir. Yapılan mücadelenin sahada karşılığının olması, görünür olması gerektiğini dile getiriyoruz. Yeşil Yıldız Bağımlılıklarla Mücadele Derneği olarak bizler sigara ile mücadele noktasında elimizden geldiğince önleyici çalışmalar yürütmekteyiz. Sürekli bir mücadele olmazsa yasal değişiklik ile mücadele başarısız olur. Denetim yetersizliğinin olduğu bir ortamda, tütün mamulleri satan, bütün yasaklamalara rağmen market ve bakkallarda  ve büfelerde açık şekilde 18 yaş altı çocuklara satış yapıldığını duymak elbette elimizi zayıflatıyor. İhalelerin yapıldığı mekânlarda rahatsızlık duyarlı vatandaşlar tarafından dillendiriliyor. 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma ve Mücadele Günü münasebetiyle yaklaşan 31 Mart Yerel Seçimlerinde siyasi partilerin bağımlılık yapıcı maddeler ile ilgili proje sunmalarını arzumuzdur.

BAĞIMLILIKLA MÜCADELE PARK ÇALIŞMASI KADAR ÖNEMLİDİR”

Bağımlılıkla mücadele noktasında yerel yönetimlere aday olanların başta tütün olmak üzere madde, alkol ve Kumar bağlılığına karşı yol haritasını deklere etmelerini, mücadelenin tıpkı şehir için park bahçe, peyzaj çalışması Kadar  önemli olduğu unutulmasın”

“BAĞIMLILIKLA MÜCADELE RANT KAPISI OLARAK GÖRÜLMEMELİ”

Mücadele eden yerel STK’ları desteklenmeli bu Mücadelede vatandaşların katılımı sağlanacak çalışmalar imza atılmalıdır. Bağımlılıklarla mücadele rant kapısı olarak görülmemelidir”

LÜTFEN AİLENİZ VE SEVDİKLERİNİZ İÇİN SİGARAYI BIRAKIN

Bulut, Tütün bağımlılarına uyarıda bulunarak, “Gençlerimizin bağımlılık yapıcı maddelerden kendilerini muhafaza etmelerinin önemli olduğunun altını çizerek söylüyoruz. Unutmamak gerekir ki sigara bizim dertlerimizi, sıkıntılarımızı, problemlerimizi sonlandırmaz bilâkis hayatımızı, yaşam kalitemizi ve paramızı bizden alıp götürmektedir Derdimize dert katmakta, bireysel ve toplumsal sağlığımızı ciddi tehdit etmektedir. Lütfen! Bugün hayatınıza dokunun, kendiniz için, aileniz ve sevdikleriniz için sigarayı bırakın” diye konuştu.

Bu haber 645 kez okundu.
Diyarbakır - 09:35 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.