29° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Büyükşehir Belediyesi engellileri unutmadı

Diyarbakır - 16 Ekim 2020 13:07 A A

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından “15 Ekim Dünya Beyaz Baston Körler ve Güvenlik Günü” nedeniyle etkinlik düzenlendi. Etkinlikte, görme engellerin durumuna dikkat çekmek amacıyla Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter V. Ayhan Kardan gözlerine siyah bant takıp engellilerle yürüdü.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi “15 Ekim Dünya Beyaz Baston Körler ve Güvenlik Günü” nedeniyle etkinlik düzenledi. Sümerpark Ortak Yaşam Alanı’nda düzenlenen etkinliğe Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter V. Ayhan Kardan, Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Hayrullah Akyıldız, Altı Nokta Körler Derneği Diyarbakır Şube Başkanı Mehmet Akif Karakaş, Engelsiz Bileşenler Federasyonu Başkanı Abdülmecit Yılmaz, kentte engellilere yönelik faaliyet yürüten sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve engelli bireyler katıldı.

SİYAH BANT VE BEYAZ BASTONLA YÜRÜDÜLER

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter V. Ayhan Kardan ve vatandaşlar farkındalık oluşturmak amacıyla gözlerine siyah bant taktı, beyaz baston kullanarak engellilerle beraber bir süre yürüdü. Daha sonra bir konuşma yapan Kardan, belediyeciliğin asıl gayesinin gündelik hayatı kolaylaştırmak olduğunu söyledi. Kolaylaştırma sürecinde herhangi bir sınıfsal ayrım yapmadan herkese eşit mesafede olduklarını belirten Kardan, yeni hizmetler üretme gayreti içinde olduklarını vurguladı.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ HİZMETLERİNDE ENGELLİLERİN TALEBİNE UYGUN HİZMETLER ÜRETİYOR

Hizmet yaparken engellilerin talebini dikkate aldıklarını vurgulayan Kardan, “Özellikle kaldırımları yaparken yollarımızın imalat süreçlerinde, görme engelli olsun fiziksel engelli olsun birçok vatandaşımızın gündelik hayatını kolaylaştıracak bir takım çalışmaları da göz önünde bulundurarak projelendiriyoruz ve bunları hayata geçiriyoruz” dedi.

ENGELLİLERE YÖNELİK FARKLI ALANLARDA KURSLAR AÇTIK

Engelli vatandaşların toplumsal hayata kazandırılması ve meslek öğrenmelerine destek olduklarını belirten Kardan, şöyle konuştu: “Engelli kardeşlerimize yönelik meslek edindirme kursları açıyoruz. Görme engelli vatandaşlarımız meslek edindirme kurslarında gerekli eğitimleri aldıktan sonra özel sektörde veya kamuda birçok yerde iş bulma imkânına sahip oluyor. Özellikle merkezi hükümetimizin de politikası engelli vatandaşların evlerinde değil dışarıda gündelik hayata katılmaları ve orada hayat bulmaları noktasında ciddi gayret var. Büyükşehir Belediyesi olarak Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı bünyesinde hobi kursları açtık. Görme engelli vatandaşlarımız burada hobi kurslarında vakit geçiriyorlar. Ayrıca okuma yazma kurslarımız var. Burada yine siz değerli vatandaşlarımıza okuma-yazma alışkanlığı edinmeleri konusunda çalışma yapıyoruz. Sesli kütüphane hizmetimiz var, teknoloji atölyelerimiz var. Sosyal kültürel faaliyetler yapıyoruz, servis ve ulaşım hizmetleri veriyoruz. Büyükşehir Belediyesi olarak 7/24 siz değerli vatandaşlarımızın emrindeyiz. 15 Ekim Görme Engeliler gününüzü kutluyorum.”

ENGELLİ VATANDAŞLARA BEYAZ BASTON HEDİYE EDİLDİ

Konuşmanın ardından Altı Nokta Körler Derneği Başkanı Mehmet Akif Karakaş, engellilere yönelik yaptığı çalışmalardan dolayı Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter V. Ayhan Kardan’a teşekkür ederek plaket takdim etti.Engellilere beyaz baston hediye eden Kardan, engelli vatandaşlarla sohbet ederek istek ve taleplerini dinledi.Program toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

Bu haber 520 kez okundu.
Diyarbakır - 13:07 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.