-4° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Büyükşehir’den engelli ve dezavantajlı bireylere sepet örücülüğü kursu

Diyarbakır - 16 Kasım 2019 20:41 A A

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Edindirme Kursları (DİSMEK), kapsamında kaybolmaya yüz tutan meslekleri yeniden canlandırımak amacıyla İŞKUR bünyesinde açtığı sepet örücülüğü kursundan engelli ve dezavantajlı bireyler yararlanıyor.

Kentte istihdamı artırmak ve çeşitli iş kollarına kalifiye elaman yetiştirmek için çalışmalarını sürdüren Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı, DİSMEK kapsamında kaybolmaya yüz tutan meslekleri yeniden canlandırmak amacıyla İŞKUR bünyesinde sepet örücülüğü kursu açtı. Teknolojik aletlerin bulunmadığı tamamen insan emeği üzerinden üretimin yapıldığı kurstan 5 engelli ve 7 (tedavi sürecinde bulunan madde bağımlıları) dezavantajlı birey faydalanıyor. 15 Temmuz Şehitler Parkı Aktif Yaşam Merkezi’ndeki eğitimler hafta içi gerçekleşiyor. Halk Eğitim Merkezi tarafından alanında uzman eğitmenlerin görev yaptığı kursta kursiyerler, sepet örücülüğü mesleğini tüm detaylarıyla birlikte öğreniyor. Temel iletişim, müşteri ile ilişkiler, bilgiye ulaşma, veri toplama, iş kurma ve geliştirme, girişimci fikirler üretme, meslekteki gelişmeler ve iş güvenliği gibi teorik eğitimlerin verildiği sepet örücülüğü kursu Aralık 2019’da sona erecek.

KURSİYERLER EĞİTİM SÜRESİNCE ÜCRET ALMAYA HAK KAZANIYOR

Sepet örücülüğü kursundan yararlanan 12 kişi, eğitim süresi boyunca günlük 35 TL ücret almaya hak kazanıyor. Günlük ücretlendirme dışında kursiyerlerin eğitim süresi boyunca Genel Sağlık Sigortaları da (GSS) yatırılıyor.

KURS SONUNDA SERTİFİKALAR DAĞITILACAK

Kursu başarıyla tamamlayan öğrenciler, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) onaylı sertifika almaya hak kazanacak. Ayrıca kursiyerler, mesleği öğrendikten sonra el sanatları ile ilgili küçük ve büyük işletmelerde, kendi işyerinde ya da evinde vb. yerlerde çalışabilecek.

Bu haber 634 kez okundu.
Diyarbakır - 20:41 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.