29° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Çağın Şairine Selam Olsun

Diyarbakır - 27 Ekim 2020 17:27 A A

Diyarbakır Kültür ve Kongre Merkezi, Diyarbakır’ın yetiştirdiği usta şair Sezai Karakoç’un adıyla anılacak.

Vali Münir Karaloğlu Başkanlığında toplanan Büyükşehir Belediyesi Meclisi önemli bir karara imza atarak, Kültür ve Kongre Merkezine, Diyarbakır kültür ve edebiyatını dünyaya tanıtan, Diyarbakır’ın yetiştirdiği usta şair ve yazar Sezai Karakoç’un adının verilerek, Merkezin isminin “Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezi” olarak değiştirilmesine karar verdi.

Belediye Meclisince karar, Belediye Kanununun 18. Maddesinde yer alan “ Meydan, cadde, sokak, park, tesis ve benzerlerine ad vermek, mahalle kurulması, kaldırılması, birleştirilmesi, adlarıyla sınırlarının tespiti ve değiştirilmesine karar vermek, beldeyi tanıtıcı amblem, flama ve benzerlerini kabul etmek” hükmü gereğince alındı.

ADIYLA YAŞASIN, BİN YAŞASIN

Alınan kararı sosyal medya hesabından duyuran Vali Karaloğlu, büyük şairin “Doğum” adlı şiirinde geçen ‘Bir bahar günü doğdun sen, Baharın ta kendisi oldun sen’ dizelerini paylaştı. “Diyarbakır’ın sözünü yükselten, Diyarbakırlı büyük şairimizin adı şehrimizde yaşayacak.” diyen Karaloğlu, “Ergani’nin, Diyarbakır’ın, Türkiye’nin… Yaşadığımız çağın büyük şairine selam olsun. Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezimiz, adıyla yaşasın, bin yaşasın” açıklamasında bulundu.

1933 yılında Ergani’de doğan ve edebiyat literatürüne kattığı birçok şiirinin yanı sıra, denemeleri, incelemeleri, hikayeleri ile piyes ve günlük yazıları bulunan Sezai Karakoç, 2007 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2011 yılında da Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödüllerine layık görüldü.

Bu haber 562 kez okundu.
Diyarbakır - 17:27 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.