Parçalı az bulutlu
  • EURO 6.56
  • DOLAR 6.06

Çekişme’ iddiaları hastaları mağdur ediyor!

Diyarbakır - 9 Eylül 2019 17:31 A A

Günde binlerce hastaya sağlık hizmeti veren Selahattin Eyyübi Devlet Hastanesi’nde, uzman doktor sıkıntısı yaşanıyor.

Sağlık Müdürlüğü tarafından Diyarbakır’daki başta Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi olmak üzere ilçe hastanelerine ihtiyacı olan uzman doktor kadrosu tahsis edilirken, uzman doktor açığı bulunan Selahattin Eyyubi Devlet Hastanesine uzman hekim kadrosu verilmemesi tepkiye yol açıyor.

DOKTORLAR, CİMER’E ŞİKÂYETTE BULUNDU

Selahattin Eyyubi Devlet Hastanesine sadece bir pratisyen hekim kadrosu verilip başka hiçbir bölümde verilmemesi üzerine hastanedeki diğer doktorların da bu durumdan rahatsızlık duyduğu için Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER)’e kadar şikâyette bulundu.

Bazı doktorların CİMER’e şikâyet dilekçelerinde, uzun süreden bu yana görev yaptıkları Selahattin Eyyubi Devlet Hastanesine uzman hekim kadrosu verilmemesinden dolayı oluşan iş yükünden dolayı Özel Hastanelere ya da Başka İllerdeki hastanelere tayin istediklerini belirttiler.

“ADALETSİZLİK GİDERİLSİN”

Sağlık Müdürlüğü’nce, hastanelerine üvey evlat muamelesinde bulunduğuna işaret eden doktorlar, Hastanelerine yönelik adaletsiz durumun düzeltilmesini istediler.

SAĞLIK MÜDÜRÜ İLE BAŞHEKİM ARASINDA ÇEKİŞME Mİ VAR?

Bu arada, Selahattin Eyyübi Devlet Hastanesi’ne uzman doktor kadrosunun verilmemesinin arkasında, İl Sağlık Müdürü Mehmet Sait Avar ile Selahattin Eyyubi Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Sedat Özkul arasında çekişmenin olduğu ileri sürüldü. Mevcut çekişmeden dolayı, Sağlık İl Müdürü Avar’ın, uzman doktor tahsisi yapmayarak, hastaneyi ve hastaları cezalandırdığı iddia edildi.

HASTALAR İSYAN EDİYOR

Hastanede uzman doktor sıkıntısının had safhaya ulaşması hasta ve hasta yakınlarını da endişelendiriyor. Muayene olabilmek için muayene fişi almak için kuyruk oluşturan hasta ve hasta yakınları, durumu öğrendiklerinden isyan ettiler. İki kurumun yöneticilerinin çekişmesi nedeniyle en büyük sıkıntıyı kendilerinin çektiğini ifade ederek, Başta İl Valiliği olmak üzere ilgili kurumların konuya hassasiyet göstermelerini istediler.

Öte yandan, konuyla ilgili telefonla aradığımız İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, bilgi vermekten kaçındı.

İşte Diyarbakır’daki sağlık kuruluşlarına atanan uzman doktor sayısı;

UZMAN HEKİMLER
KURUM ADI BOŞ POZİSYON
GAZİ YAŞARGİ EĞT.ARŞ.HAST. 7
ÇOCUK HASTANESİ 18
BİSMİL DEVLET HAST. 8
ÇERMİK DEV.HAST 6
ÇINAR İLÇE DEV.HAST. 1
DİCLE DEV.HAST. 3
EĞİL İLÇE DEV.HAST 2
ERGANİ DEV.HAST. 11
HANİ İLÇE DEV.HAST. 1
KULP DR.ABDULLAH BİROĞL DEV.HAST. 2
LİCE HALİS TOPRAK VAKFI DEV.HAST. 3
SİLVAN DR YUsUF AZİZOĞLU DEV.HAST. 16
TOPLAM 78

Seyfettin EKEN’in Haberi

Bu haber 991 kez okundu.
Diyarbakır - 17:31 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.