22° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Çermik’te doğalgaz ile birlikte hava kirliliği düştü!

Çermik - 26 Aralık 2019 15:27 A A

Diyarbakır’ın Çermik İlçesi’nde bin 600 konuta doğalgaz verilmesiyle birlikte hava kirliliğinden büyük düşüş yaşandı. Belediye ve Gaz dağıtım şirketi işbirliğiyle 2020 yılında ilçede doğalgaz ağına yeni konutlar eklenecek.

Çermik Belediye Başkanı Şehmus Karamehmetoğlu, göreve geldiği günden beri çözme sözü verdiği ilçenin sorunlarından bir tanesi de kış aylarında yaşanan hava kirliliğini ortadan kaldırmak ve doğalgazı Çermik’e getirmekti. Başkan Karamehmetoğlu, hava kirliliği sorununu ortadan kaldırmak amacıyla vatandaşları temiz ve ucuz enerji olan doğalgaz konforuyla buluşturduklarını söyledi.

“DOĞALGAZLA İLÇE SAĞLIKLI YAŞAMA KAVUŞTU”

Çermik’te daha önceki yıllarda vatandaşların ısınma ihtiyacını karşılamak için kömür kullandıklarını ifade eden Başkan Karamehmetoğlu, Çermik ilçe merkezinde yaklaşık 5 bin konut olduğunu şuanda Bin 600 konuta doğalgaz verildiğini söyledi. Başkan Karamehmetoğlu; “Çermik halkının hayalini kurduğu doğalgazın gelmesiyle hava kirliliği yüzde 50 oranında düştü. Doğalgaz ağını daha da genişleteceğiz. Doğalgazın ilçeye gelmesi için büyük uğraş verdik ve sonunda başardık. Bu çabamızda bizleri yalnız bırakmayan başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, hükümetimize, AK Parti Diyarbakır milletvekillerimize ve valimize ilçem adına teşekkür ediyorum. Çermik için çabamız gece gündüz demeden devam edecektir. Her şey daha iyi ve daha güzel bir Çermik içindir. Çermik’te daha önceki yıllarda vatandaşlarımız ısınma ihtiyacını karşılamak için kömür kullanıyordu. Doğalgazın kullanılmaya başlanmasıyla kömür kullanımı azaldı. Çermik doğalgaz sayesinde daha temiz ve sağlıklı bir yaşam ortamına kavuşmaya başladı. Doğalgaz kullanımının yaygınlaşması, sağlıklı bir kent yaşamını sürdürebilmek için çok önemli. Hava kirliliği sorunu günümüzde artık, küresel bir problem olarak en önemli çevre sorunu haline geldi. Gelecek nesillere bırakılacak en önemli miras, insanların rahat ve sağlıklı soluk alıp verdikleri bir çevre olacaktır” dedi.

Bu haber 788 kez okundu.
Çermik - 15:27 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.