34° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

CHP’li Fikri Sağlar hakkında suç duyurusu

Diyarbakır - 4 Ocak 2021 15:20 A A

Diyarbakır’da, CHP’li eski Kültür Bakanı Fikri Sağlar’ın “Türbanlı hakimin adaletinden kuşkum var” sözlerine suç duyurusunda bulunuldu.

Adalet Platformu üyesi ve Aile Birliği Başkanı Zeki Ayık, CHP’li eski Kültür Bakanı Fikri Sağlar’ın katıldığı bir televizyon programında, “Kendimden söylemek istiyorum. Ben yargılandığım zaman, türbanlı bir hakimin karşısına gittiğimde benimle ilgili haklarımı koruyacağı ve adaleti yerine getirebileceği konusunda kuşkum var.” yönündeki sözlerine suç duyurusunda bulundu. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunan Ayık, suç duyurusu dilekçesinde, Sağlar’ın dini ayrımcılık yaptığını, bunun da Anayasa’nın 90’ıncı maddesine göre suç kapsamında olduğunu vurguladı.

Anayasanın ayırımcı ve nefret söyleminin yasaklayan 90’nıncı maddesi kapsamında buna ilişkin yasal düzenlemelerin bulunduğuna işaret eden Ayık, Sağlar’ın Türk Ceza Kanunu’nun 216/2 maddesini düzenleyen “halkın bir kısmını alenen aşağılama” suçunu işlediğini belirtti.

Sağlar’ın ifadelerinden dolayı her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gibi zarar gördüğünü vurgulayan Ayık, suç duyurusu dilekçesinde, Sağlar’ın, “halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme”, “hakaret”, “nefret”, “düşünce ve inanç hürriyetini engelleme” suçlarını işlediğini BU suçlardan dolayı şikayetçi oldu.

Bu haber 697 kez okundu.
Diyarbakır - 15:20 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.