Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Çınar, Mazıdağ Ve Derik Bayramda Apê Şeyhini Hakka Uğurladı

Çınar - 25 Temmuz 2021 16:38 A A

Başta Diyarbakır olmak üzere bölgenin köklü ailelerinden ve manevi kanaat önderlerinden olan Şeyh Kasım ailesine mensup Şeyh Mehmet Sait Ekinci (95) Kurban Bayramı sabahı vefat etti.

Bayram akşamı Çınar’a bağlı Altunakar Köyündeki Şeyh Kasım türbesine pandemiye rağmen binlerce kişi tarafından defnedilen Şeyh Mehmet Sait’ in Çınar daki taziyesi bayram boyunca sevenleri tarafından doldu taştı. Mahmut Altunakar, Cenap Gürpınar, Kasım Gürpınar gibi aile milletvekilleri, 1980 öncesi bağımsız milletvekili adayı olup 13 bin civarında oy alan Hacı Naşit Altunakar, Bir dönem Çınar Belediye Başkanlığı yapan Sabahatin Ekinci,  son 17 yıldır Ankara’da sırasıyla Sağlık Bakanlığı Personel Genel Müdür yardımcılığı, Tarım Bakanlığı  Personel Genel Müdürü ve en son sivilleşme reformu uygulamaları ile Milli Savunma Bakanlığında Personel Genel Müdürü  olarak hizmette dürüst bürokratlığı ile bilinen Nizamettin Ekinci ve yine Rıdvan Ekinci gibi genç büyük işinsanı mensuplarını yetiştiren Şeyh Kasım ailesi bu acılı taziyede yan yanaydılar. Şeyh Kasım ailesi aynı zamanda Mardin ve Diyarbakır’ın büyük ve geniş aşiretlerinden olan Metina Aşiretinin de manevi kanaat önderlerindendir. Zamanında Sultan Abdülhamit in sık sık istişare ettiği ve bölgenin ilk Üniversitesi niteliğindeki Güzelşeyh Kasrı Medresesini kuran, bu medresede yüzlerce alim yetiştirerek bölgeye manevi tohumlar atan Şeyh Kasım, Devletle millet arasındaki birlik ve beraberliğin sağlanması hususunda önemli köşe taşlarındandı.

Böyle bir aile mensubu olup mütevazi kişiliğiyle genç yaşlı Mazıdağ, Derik, Çınar, Diyarbakır ve batıya göç etmiş binlerce Metina Aşireti mensubunun gönüllerinde yer tutarak sevgisini kazanmış Şeyh Mehmet Sait Ekinci de aramızdan ayrıldı. Mutevaziliği ile tanınan Şeyh Sait’e biz de Allah tan rahmet, ailesine ve sevenlerine  başsağlığı diliyoruz.

Bu haber 3479 kez okundu.
Çınar - 16:38 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.