-3° Parçalı bulutlu
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Çınar’da bir mahalle karantinaya alındı

Çınar - 7 Eylül 2020 14:05 A A

Çınar İlçesine bağlı Köksalan Köyünde koronavirüs sayılarının artış göstermesi üzerine İlçe Kaymakamlığı tarafından ikinci bir emre kadar karantina altına alındı. Virüsün köyde düzenlenen yasadışı kına ya da nişan töreninden dolayı ortaya çıktığı öğrenildi.

Diyarbakır’ın Çınar ilçesine bağlı Köksalan Köyü’nde birden fazla koronavirüs vakasına rastlanılmasının ardından karantina kararı alındı.

Vaka sayılarının artması üzerine İlçe Kaymakamı Güher Sinem Büyüknalçacı’nın talimatı ile köye giden filyason ekibi denetim yaptı. Yapılan testlerde 5 ile 10 arasında vatandaşın koronavirüse yakalandığı ortaya çıktı. Kaymakam Büyüknalçacı, durumu İlçe Hıfzısıhha Kurulu’na bildirdi. İlçe Hıfzısıhha kurulunun kararı ile köyün karantinaya alınması kararlaştırıldı. Tamamı akraba olan köy 14 gün boyunca karantina altına alınırken, Jandarma yol üzerinde önlem aldı. Jandarma köy muhtarına vatandaşların dışarıya çıkmaması ve temas etmemesi konusunda uyarılarda bulundu.

Koronavirüs vakasının köyde yapılan kına ya da nişan töreninden dolayı ortaya çıktığı öğrenildi.

Çınar ilçe Kaymakamı Güher Sinem Büyüknalçacı, sayılarının artmasından duyduğu şüphe üzerine köy denetimler yaptıklarını ifade ederek, “Yaptığımız denetimlerde köyde vaka sayılarında daha çok artış olabileceği ihtimali üzerine karantina kararı aldırdık. Aldığımız karantinanın bir diğer amacı virüsü kent merkezine bulaşını önlemek idi. Giriş ve çıkışlara kapatılan köydeki durum kontrolümüz altındadır. Vatandaşlarımızdan ricamız karantina bitene kadar köyden hiçbir şekilde ayrılmamaları ve tedavilerine devam etmeleridir. Allah’ın izni ile bu virüsü hep birlikte yeneceğiz” diye konuştu.

Sait BAYRAM’ın Özel haberi

Bu haber 504 kez okundu.
Çınar - 14:05 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.