29° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

‘Çocuk nörolojisi olmaması mağduriyet yaratıyor’

Diyarbakır - 8 Aralık 2020 14:32 A A

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Diyarbakır İl Yöneticisi Nezahat Budak, Diyarbakır’da çocuk nörolojisi bölümünün olmamasını nedeniyle ailelerin çocuklarını tedavi için çevre illere götürdüğünü kaydetti.

DEVA Partisi Diyarbakır İl Başkanlığı Sağlık Politikaları Başkanlığı, kentte yaşanan sağlık sorunlarına ilişkin basın toplantısı düzenledi. Partisinin il binasında düzenlenen toplantıda konuşan İl Sağlık Politikaları Başkanı Nezahat Budak, bir milyon 800 bin nüfusu olduğunu hatırlatarak, kentteki sağlık kuruluşlarının bu nüfusunun yanı sıra çevre illere de sağlık hizmeti verdiğini anımsattı.

Kentin doğurganlığın en yüksek il olduğunu vurgu yapan Budak, bu nedenle kentte çocuk sayısının yüksek olduğunu vurgulayarak, kentte çocuk hastalıkları yandal uzmanlara duyulan ihtiyacın yüksek olduğunun altını çizdi.

‘EKSİKLİKLER NEDENİYLE CİDDİ SORUNLAR YAŞANIYOR’

Pandemi nedeniyle sağlık çalışanlarının sorunlarının her geçen gün arttığını, kronik hastalığı bulunanların bu süreçte ciddi mağduriyet yaşadığına işaret eden Budak, “Özellikle çocuk nörolojisi başta olmak üzere diğer çocuk yandal uzmanlıkları konusundaki eksikliklerden kaynaklık olarak uzun süredir ilimizde ciddi sorun yaşanmaktadır. Bu branşlara ihtiyaç duyan hastalar devlet hastaneleri, üniversite hastanesi , araştırma hastanesi ve özellerde bu branşın uzmanı bir hekim olmadığı için tedavileri aksamaktadır. Ayrıca hastalar, hakları olan sağlık kurulu raporlarını dahi alamamaktadırlar. Bu raporları alamadıkları için vatandaşlarımız özel rehabilitasyon merkezlerinden faydalanamamakta bu da engelli maaşı ve bakım ücretleri gibi sosyal haklarından vatandaşların yararlanamamasını beraberinde getirmektedir.” diye konuştu.

‘CİDDİ MAĞDURİYETLER YARATIYOR’

Diyarbakır’da çocuk nöroloji bölümünün olmadığını kaydeden Budak, “Çocuk nörolojisi konusunda Diyarbakır’daki hekim eksikliğinden kaynaklı olarak aileler çocuklarının tedavisi ve rapor işlemleri için çocuklarını çevre illere veya batı illerine götürmek zorunda kalmaktadırlar. Bu pandemi sürecinde hastalık kapma riski, hasta veya engelli bir çocuk ile şehirler arası seyahat yapmak ve konaklamak, bunun aileye yüklediği mali yükler  bir bütün halinde düşünüldüğünde bütün bunların çok ciddi mağduriyetler yarattığı açıkça ortaya çıkmaktadır.” ifadelerini kullandı.

‘EKSİKLİKLERİN GİDERİLMESİNİ TALEP EDİYORUZ’

Sağlık alanına yaşanan eksikliklerin giderilmesini isteyen Budak, “İlimizde başta çocuk nörolojisi yandalı olmak  üzere diğer eksik veya yetersiz olan tüm branşlarındaki eksikliklerin giderilmesi için Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü, üniversite rektörlüğü, valilik ve sağlık bakanlığını acilen göreve davet ederek, bu eksikliklerin ivedilikle giderilmesini talep ediyoruz.” diye konuştu.

Bu haber 1074 kez okundu.
Diyarbakır - 14:32 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.