19° Açık
  • EURO 6.31
  • DOLAR 5.73

Çocuklar Hevsel Bahçesi’nde doğa yürüyüşüne çıktı

Diyarbakır - 10 Haziran 2019 13:18 A A

Sur Çocuk Festivali kapsamında buluşan çocuklar, Ekoloji Derneği öncülüğünde Hevsel Bahçeleri’nde doğa yürüyüşü gerçekleştirildi.

 Sur Belediyesi ile 16 kurumun ilçedeki sokağa çıkma yasakları sürecinden etkilenen çocuklar için düzenlediği Sur Çocuk Festivali, 3’üncü gününde devam ediyor. Festival kapsamında bugün sabah saatlerinde Ekoloji Derneği öncülüğünde Hevsel Bahçelerinde doğa yürüyüşü gerçekleştirildi.

 Yürüyüşe, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Saliha Aydeniz, HDP Sur ilçe Belediye Eşbaşkanı Filiz Buluttekin, çok sayıda ekoloji üyesi ve çocuklar katıldı. Yürüyüşe, çocukların yoğun ilgi göstermesi dikkat çekti. Yürüyüşçüler beraberinde getirdiği yiyeceklerle bura da bir de piknik yaptı. Ekoloji Derneği üyesi Zeki Kanay, burada çocuklara Hevsel Bahçeleri hakkında bilgi verdi.

Hevsel Bahçelerine  sahip çıkılmadığı taktirde betonlaşıp doğaya zarar vereceğini belirten Kanay, Hevsel Bahçelerinin toprakların verimli olduğu ve en sağlıklı meyvelerin de burada yetiştiğini dile getirdi.

8 ATÖLYE ÇALIŞMASI YAPILACAK

Festival kapsamında gün içerisinde yaşları 4-17 arasında değişen çocuklar, 8 atölye çalışması gerçekleştirilecek. Med-Der tarafından Cemilpaşa Konağı Kent Müzesi’nde Masal yazım atölyesi, Laleş Sanat evinde Resim, Fotoğraf ve Halk Dansları atölyesi, Ma Music Canter/ Amidart Kültür / Sanat Topluluğu tarafından Dengbêj Evi’nde Masal ve Enstrüman Tanıtımı Atölyesi, Ma Music Center ve Sur Belediyesi tarafından Bağıvar Köyü atölyesi düzenlenecek.

SİNEMA GÖSTERİMİ VE MÜZİKAL SANHE YAPILACAK

Öte yandan Zarok Tv tarafından Çand Amed Sinema Salonu’nda Wallece and Gromıt’s ve Randrop Zazaki ve Kürtçe dublajla sinema gösterimi yapacak. Daha sonrasında ise Önce Çocuklar Derneği organizasyonuyla Pîre u Luye, Pîrê û Rovî  adlı müzikal filmler gösterilecek.

Bu haber 394 kez okundu.
Diyarbakır - 13:18 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.