22° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Covid-19 vakalarının arttığı Diyarbakır’da kurallara yeterince uyulmuyor

Diyarbakır - 13 Temmuz 2020 12:44 A A

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Coronavirus vaka sayılarındaki artışa dikkat çektiği illerden biri olan Diyarbakır’da vatandaşların sosyal mesafe ve maske kullanımına özen göstermediği görüldü.

Coronavirus’ün (Covid-19) günlük raporunu açıklarken Diyarbakır’da vaka sayılarındaki artışa dikkat çeken Bakan Koca, vatandaşları salgına karşı tedbirli olmaları konusunda uyarıyor.

Koca, dün yaptığı açıklamada ise, “Son 3 günde ortalama entübe hasta sayısı en yüksek 5 il: Diyarbakır, İstanbul, Ankara, Konya, Bursa. Ortalama yoğun bakım hasta sayısı en yüksek 5 il: İstanbul, Şanlıurfa, Ankara, Gaziantep ve Konya. Beklediğimiz sonuçlar için tedbirlere daha fazla uyalım.” ifadelerini kullanmıştı.

Covid-19 tedbirleri kapsamında maske takmanın zorunlu olduğu ve maske takmayanlara 900 TL idari para cezasının verildiği kentte sokaklarda artan yoğunluk tedirginliğe neden oluyor.

Bakan Koca’nın aktardığı vaka sayılarının arttığı 7 ilden biri olan kentte vatandaşlar, maske takma zorunluluğuna kısmen uyarken, sosyal mesafe kuralını ise hiçe saydığı görüldü.

Hava sıcaklığının 38 derece olduğu kentte çarşı ve pazarları tıklım tıklım dolduran vatandaşların büyük bir kısmının maskelerini çenelerine takmaları ise dikkat çekti. Kentin birçok noktasında nöbet tutan polis ekipleri, vatandaşları sosyal mesafe kuralına uymaları ve maske takmaları konusunda uyarırken, kural ihlali yapan vatandaşlara para cezası veriyor.

“VAKALARIN EN BÜYÜK ARTIŞININ SEBEPLERİ KURALLARA UYULMAMASIDIR”

Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı Uzman Doktor Yenal Karakoç, normalleşme süreci ve Diyarbakır’da artan vakalarla ilgili değerlendirme ve uyarılarda bulundu.

Diyarbakırlıların kısıtlamalarda Covid-19 sürecinde iyi bir başarı sergilediğini vurgulayan Karakoç, “Diyarbakır’da kısıtlamanın ilk başlangıç dönemlerinde vatandaşlar, çok ciddi bir şekilde kurallara uyuyordu. İnsanlarımız toplu bulunmamaya, sosyal mesafeye ve maske takmaya özen gösteriyordu. Ramazan ayının son haftası ve bayramda vatandaşlarımızın biraz daha rehavete kapıldığını gördük. Vakaların en büyük artışının sebepleri bundan kaynaklanıyordu. İnsanlarımızın toplu bulunması, sosyal mesafeyi korumaması ve maske takmamaya başlamasıyla virüs yayılmasını artırdı.” dedi.

Diyarbakır’da artan vakaların sebebinin yanlış kullanılan maske ve sosyal mesafeye uyulmaması olduğuna dikkat çeken Karakoç, “Maske takıldığında burun ve ağzın maskenin içerisinde olması gerekiyor. Maske takıldığında burnun açıkta kalmaması lazım ve maskenin çene altına gelmemesi gerekiyor. Toplumda gördüğümüz en büyük yanlışlardan bir tanesi vatandaşların maskeleri el bileklerine, dirseklerine veya başka yerlere takıp gezmeleridir. Covid-19’un bulaş yolu solunum yolu olduğu için ağız ve burun boşluğunun kapatılması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: İLKHA

Bu haber 706 kez okundu.
Diyarbakır - 12:44 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.