33° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Başım gözüm üstüne Diyarbekir”

Diyarbakır - 10 Temmuz 2021 16:37 A A

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Geçmişte uzunca bir dönem adı zulümle, işkenceyle, insanlık dışı muamele ile anılan Diyarbakır Cezaevi’ni yakında boşaltıyor ve kültür merkezi olarak sizlerin hizmetine sunuyoruz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, valilik önünde gerçekleştirilen, “Bismil Ovası Tarımsal Sulama Tesisleri, Diyarbakır Tekstil OSB 30 Fabrika, 4. Otosanayi Sitesi ve Yapımı Tamamlanan Diğer Projelerin Açılış Töreni”ne katıldı.

Valilik önünde gerçekleştirilen törende konuşan Erdoğan, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin şehrin çeşitli yerlerinde özellikle yol, içme suyu ve kanalizasyon altyapısı, halı saha, yurt, çevre düzenlemesi, köprü onarımı, kavşak gibi başlıklar altında 411 milyon liralık yatırım yaptığını söyledi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN 3 MÜJDE

Kente yapılacak yeni yatırımlarla ilgili müjdeler veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Geçmişte uzunca bir dönem adı zulümle, işkenceyle, insanlık dışı muamele ile anılan Diyarbakır Cezaevi’ni yakında boşaltıyor ve kültür merkezi olarak sizlerin hizmetine sunuyoruz. Böylece Diyarbakır’ın hafızasındaki bir kötü anıyı ortadan kaldırmış oluyoruz. Şehrimize hayırlı olsun.” diye konuştu.

Diyarbakırlıların uzun süredir beklediği Hafif Raylı Sistem Projesi ile ilgili, “Diyarbakır’ı şehir içinde inşa edeceğimiz raylı sisteme kavuşturmak için kolları sıvadık.” ifadelerini kullanan Erdoğan, şehir hastanesiyle ilgili şunları dile getirdi:

“1000 yataklı Kayapınar Şehir Hastanesinin yapım ihalesini 19 Temmuz’da gerçekleştiriyoruz. Hastanemizin şimdiden şehrimize hayırlı olmasını diliyorum.”

Uyanış Gençlik programlarına katılan gençlerin spordan bilgi yarışmalarına kadar her alanda kendilerini gösterdiğine dikkati çeken Erdoğan, şunları dile getirdi: “Sizin hangi hizmete hangi yatırıma ihtiyacınız varsa hepsini yapmak boynumuzun borcu başım gözüm üstüne Diyarbekir, ser sera ser çava Diyarbekir.”

“GÖNÜLDEN GÖNÜLE FETİH KAPISI GİBİ KAPILAR AÇILIYOR”

Vali Münir Karaloğlu yaptığı konuşmada, kadim ve mübarek bir şehre devletin ve hükümetin sunduğu imkanlarla hizmetkarlığını yaptıklarını söyledi.

Büyükşehir Belediyemiz, ilçe belediyelerimiz, bütün kamu kurumlarıyla aziz şehre layık olma şuuruyla çalıştıklarını ifade eden Karaloğlu, Küpeli Kapı ve İslam ordularının Diyarbakır’ı fetih yolu olan Fetih Kapısı’nı 50 yıl sonra Ramazan ayında tekrar açtıklarını belirtti.

Yer yer harabeye dönmüş heybetli Diyarbakır Surlarında yeniden diriliş başlattıklarını dile getiren Karaloğlu şöyle konuştu:   “Bugün Diyarbakır’ın 17 ilçesi şantiyelerle dolu. Bir taraftan yerin üstünde 1200 kilometre yol çalışmamız devam ediyor. Bir taraftan yer altından Dicle Barajı’nın suyunu ikinci bir isale hattıyla şehre taşıyıp şehrin suyunu teminat altına alıyoruz. Diyarbakır’ın onlarca yıllık çöp sorununu EKAY’la bertaraf etmeye başladık. Karacadağ eteklerindeki çöplükten artık şehre elektrik geliyor, enerji geliyor, ışık geliyor, gelir geliyor. Organize Sanayi Bölgeleri, Lojistik Köy, Çağrı merkezleri, yeni açılan fabrikalar, yeni kurulan binlerce iş yeri, turizm yatırımları, tarımsal sulama kanalları, spor sahaları, bilim merkezleri. Diyarbakır’da devam eden yatırımlarla; Diyarbakır’ın aydınlık geleceğine yollar, geçmişten bugüne, bugünden geleceğe, gönülden gönüle fetih kapısı gibi kapılar açılıyor.”

“BU ŞEHRİN ŞUURUNA YENİLDİLER”

Diyarbakır, 12 bin 500 yılda yazılmış büyük bir şehir destanını yırtılmak istendiğine dikkati çeken Karaloğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bazıları, bu destanı yırtmak istediler. Tarihe şahit taşları defnetmek istediler. Medeniyetleri yer altına hapsetmek istediler. Diyarbakır’a tuzak kurdular, pusu kurdular. Çocukları, gençleri, medeniyeti içinde bulundukları çukura çekmek istediler. Başta bu şehrin şuuruna yenildiler. Hamdolsun kazdıkları çukurlara gömüldüler. Diyarbakır’da yükselen huzurla vatandaşımızın gözünde yeşeren umut; gönlü imkânından geniş Diyarbakırlı çocukların, gençlerin, annelerin, samimiyeti, duası, umudu Diyarbakır şehir destanına, inşallah yeni fasıllar ekleyecek.”

“BÜTÜN DÜNYA DİYARBAKIR’I DAHA ÇOK KONUŞACAK”

El Cezeri’nin, Selahaddin-i Eyyubi’nin, Kılıçarslan’ın torunlarının yeni bir sefere çıktığını vurgulayan Karaloğlu, konuşmasını şöyle tamamladı: “Bütün dünya Diyarbakır’ı daha çok duyacak, daha iyi bilecek, daha çok konuşacak. Bu yolda biz zat-ı devletlerinin himayesiyle Peygamberler ve sahabeler şehrinin hizmetkârı olmaya bütün gücümüz, gönlümüz, sevdamızla devam edeceğiz. Şehrimize kazandırılan ve bugün resmi açılışları için teşrif ettiğiniz, eser ve yatırımların Diyarbakır’a Diyarbakırlılara hayırlı olmasını diliyor, Şehrimin bütün fertleri adına teşekkürlerimizi sunuyorum.”

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İÇKALE’DE GENÇLERLE BİR ARAYA GELDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılış törenin ardından, İçkale’de Türkiye’nin farklı bölgelerinden gelen gençlerle bir araya geldi. Erdoğan, gençlere Neşet Ertaş’ın ünlü Gönül Dağı türküsünü seslendirdi. Vali Karaloğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Gönül Dağı türküsünü seslendirdiği videoyu, sosyal medya hesabından paylaştı. Karaloğlu, paylaşımında, “Kalpten kalbe bir yol vardır. Eserler, müjdeler, sözünüz ve sesinizle Diyarbakırımızı teşrif ettiniz. İki gözüm dediğiniz Diyarbakır ve Diyarbakırlılar adına teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Bu haber 527 kez okundu.
Diyarbakır - 16:37 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.