Hafif yağmur
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

D.Ü.’de Kalite Yönetimi toplantısı yapıldı

Diyarbakır - 7 Ağustos 2020 16:32 A A

Dicle Üniversitesi 2020 yılı 2. Yönetimin Gözden Geçirmesi Toplantısı (YGG) 6 Ağustos Perşembe günü online olarak yapıldı.

TS EN ISO 9001: 2015 Kalite Yönetim Sistemi uygulamasına geçmiş olan Dicle Üniversitesinde TSE standartları gereği yılda iki kez yapılan toplantıya Dicle Üniversitesi Rektör Vekili ve Kalite Komisyonu Başkan Vekili Prof. Dr. Eyyüp Tanrıverdi, Kalite Geliştirme Koordinatörü Prof. Dr. Hasan Bayındır, Senato Üyeleri, Daire Başkanları, Kalite Komisyonu üyeleri, Kalite Geliştirme Koordinatörlüğü akademik ve idari personeli ile birim proses sorumluları katıldı.

Kalite Yönetim Sistemi performans raporu, prosesler ve tetkik sonuçlarının değerlendirildiği toplantının sunumu Kalite Geliştirme Koordinatörlüğü üyesi Doç. Dr. Neşe Üzen tarafından gerçekleştirildi.

Toplantıda ilk olarak Kalite Geliştirme Koordinatörlüğü tarafından hazırlanan ve Üniversitemizde Kalite Yönetim Sistemi kapsamında yürütülen çalışmaların seyrini anlatan “Kalitenin Dicle Üniversitesindeki Yolculuğu”  isimli tanıtım videosunun gösterimi yapıldı.

Toplantının Açılış Konuşmasını gerçekleştiren Kalite Geliştirme Koordinatörü Prof. Dr. Hasan Bayındır, “Kalite, Özdeğerlendirme, Kaizen, Altı Sigma” gibi kavramlar üzerinde dururken özellikle kalite kontrol çalışmalarıyla tanınan Walter Shewhart, William Deming gibi isimlerin kalite yaklaşımları hakkında bilgiler verdi. Üniversitemizde 27-29 Temmuz tarihleri arasında Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından gerçekleştirilen 1.Gözetim Tetkiki hakkında da değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. BAYINDIR, konuşmasında TSE uzmanlarının önerilerine de yer verdi.

Toplantıda daha sonra sırasıyla Prof. Dr. Mehmet Karakaplan, “Önceki YGG Toplantısında Karar Alınan Faaliyetlerin Durumu, Kalite Yönetim Sistemi ile İlgili İç ve Dış Hususlardaki Değişiklikler, Kalite Yönetim Sisteminin Performansı”, Öğr. Gör. Murat Uçan, “Müşteri Memnuniyeti ile İlgili Taraflardan Gelen Geribildirimler”, Öğr. Gör. Cengiz Coşkun “Kalite Hedeflerine Erişme Derecesi”, Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Demirkol “Proses Faaliyet Sonuçlarının Raporlanması”, Doç. Dr. Neşe Üzen “Uygunsuzluklar ve Düzeltici Faaliyetler, İzleme ve Ölçme Sonuçları, Tetkik Sonuçları”, Bekir Musa Mayda “Dış Tedarikçilerin Performansı, Kaynakların Yeterliliği”, Dr. Öğr. Üyesi Neslihan KILIÇ “İyileşme İçin Fırsatlar” başlıklı birer sunum gerçekleştirdi.

Kalite Komisyonu Başkan Vekili Prof. Dr. Eyyüp Tanrıverdi ise toplantıda yaptığı konuşmada, Dicle Üniversitesinin Kalite Yönetim Sistemi çalışmalarında kısa sürede önemli mesafe aldığını ifade ederek, “Bu başarının sağlanmasında kaliteye inanan değerli akademisyenlerin ve çalışma arkadaşlarının büyük emeği vardır” dedi.

Konuşmasında Kalite Yönetim Sistemi çalışmaları kapsamında yapılan dış değerlendirme faaliyetleri ve iç tetkiklere de değinen Prof. Dr. Tanrıverdi tetkiklerde tespit edilen uygunsuzluklara yönelik yapılan iyileştirme faaliyetlerinin Üniversitemizi bir adım daha ileriye taşıyacağını bu yönüyle tetkiklerin birer fırsat olarak değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

Toplantı, YGG gündem maddelerinin oylamaya sunulması ve katılımcıların görüş ve önerilerini dile getirmesinin ardından sona erdi.

Bu haber 507 kez okundu.
Diyarbakır - 16:32 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.