16° Parçalı bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

D.Ü.’deki kaçak Bekleme Salonu hem manav hem restoran oldu!

Diyarbakır - 4 Kasım 2019 17:04 A A

Dicle Üniversitesi yönetimi geçtiğimiz ay, SODES’in hasta yakınları için yaptığı bekleme salonunu 3 yılığına kiraya verdi. Sadece çay satışı için kiraya verilen bekleme salonu kısa süre içinde önce manav sonra Restaurant olarak hizmet vermeye başladı.

Geçtiğimiz ay ‘SODES’in yaptığı salonu kiraya verdiler’ başlığıyla gündeme geelen haber sonrası önemli bir gelişme daha yaşandı.

BEKLEME SALONUNU SODES YAPMIŞTI

Yaklaşık 180 milyon borcu olan Dicle Üniversitesi skandal uygulamalar ile gündeme gelmeye devam ediyor. Üniversite yönetimi, yaklaşık 10 yıl önce SODES kapsamında hasta yakınları için Tıp Fakültesi önünde yapılan bekleme salonlarıyla ilgili geçtiğimiz ay beklenmedik bir karara imza atmıştı. Üniversite yönetimi, bekleme salonlarından birini 3 yıllığına 751 bin TL karşılığında ihale etmişti.

İhale sonrası Dicle Üniversitesi Genel Sekreteri Kenan Yakuboğlu gazetemize yaptığı açıklamada bekleme salonunda meşrubat satışı yapılacağını söylemişti. Ancak aradan kısa bir süre geçtikten sonra işletmeci önce bekleme salonunun bir bölümünü manav, diğer bölümünü de resturant olarak düzenledi. Vatandaş için yapılan bekleme salonunda bir ay geçmeden 3 farklı alanda satışlar yapılıyor.

VATANDAŞ TEPKİLİ

Özellikle dış illerden gelip salonu kullanan vatandaşlar, bu uygulama nedeniyle üniversite yönetimine sert tepkide bulundu. Vatandaşlar, “Biz hasta yakınları için salon çok iyiydi. Ancak buranın apar topar ihale usulü ile kiralandığını öğrendik. Oysa bir hastamız olduğu zaman hep gelip burada otururduk. Ancak üniversite yönetimi böyle bir karar aldı. Bu kararı neye göre aldıklarını bilmiyoruz. Bu hususun araştırılmasını istiyoruz ve salonun tekrar vatandaşa tahsis edilmesini talep ediyoruz” yanıtı verdiler.

GELİR SAĞLAMAK İÇİN KİRAYA VERDİK

Daha önce konuyla ilgili konuşan Dicle Üniversitesi Genel Sekreteri Kenan Yakuboğlu, söz konusu yerin açık ihale ile kiralandığını belirterek, “Çevrede illegal çay ve sigara satışları yapılıyordu. Bizde bunların önüne geçmek için bekleme salonlarından birini kurumumuza gelir sağlaması için ihale ettik. İhale işlemleri sürüyor. Bu süre zarfında bekleme salonunda herhangi bir ürün satılmışsa gereğini yapacağız. Bekleme salonunu 3 yıllığına kiraya verdik. Yıllık 751 bin TL’ye kiraya verildi” ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: Tigris Haber Gazetesi

Bu haber 824 kez okundu.
Diyarbakır - 17:04 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.