19° Açık
  • EURO 6.31
  • DOLAR 5.73

Darp edilen belediye meclis üyeleri suç duyurusunda bulunacak

Diyarbakır - 3 Haziran 2019 17:58 A A

Kayapınar Belediyesi’ne ait çocuk kreşi binasının boşaltılmak istenmesine karşı çıkan ve kaymakam korumaları tarafından darp edilen meclis üyeleri, hastaneden aldıkları darp raporlarıyla suç duyurusunda bulunacak. 

Kayapınar Belediyesi Meclisi, 31 Mart’ta yapılan yerel seçimden 20 gün önce kayyum tarafından belediyeye ait çocuk kreşinin 25 yıllığına ücretsiz bir şekilde Kayapınar Müftülüğü’ne tahsis edilmesi kararını iptal etti.

Kararın ardından kreş binasında bulunan müftülük tabelası indirildi. Bunun üzerine müftülük yetkilileri ve beraberinde getirdikleri polisler, aktif olarak çalışan çocuk kreşinin boşaltılmasını istedi. Tahsis kararının iptal edildiğini gerekçe gösteren Kayapınar Belediye Meclis üyelerinin binayı boşaltmayacaklarını söylemesi üzerine kaymakam korumaları tarafından darp edilerek binadan çıkarıldı.

 ‘ÖNCE BİZE HAKARET EDİLDİ’

Konuya ilişkin Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuşan Kayapınar Belediyesi 1’inci Meclis Başkanvekili Hikmet Altuğ, 27 Mayıs’ta belediye tarafından çalıştırılan çocuk kreşinin müftülük ve kaymakamlık tarafından alınmak istendiğini duymaları üzerine kreşe gittiklerini belirterek, buna itiraz ettiklerinde kaymakamın korumaları tarafından sözlü hakarete maruz kaldıklarını anlattı. Korumaların ilk önce orada bulunan gazetecilere saldırdığını kaydeden Altuğ, buna müdahale ettikleri zaman da korumaların verilen bir talimatla kendilerine hakaret ettiğini ve bina dışına çıkartılmaya zorlandıklarını kaydetti.

‘SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ’

Altuğ, binanın Kayapınar Belediyesine ait olduğunu ve kendilerinin de seçilmiş meclis üyeleri olduklarını söylemesi üzerine korumaların “Sizin hiçbir yetkiniz yok. Ne kadar oy aldığınızın önemi yok. Biz burayı işgal ediyoruz. Ve siz burayı terk edeceksiniz” dediğini söyledi. Ardından kaymakam korumaları tarafından darp edilerek binanın dışına çıkarıldıklarını aktaran Altuğ, “Binamız yasadışı ve hukuksuzca elimizden alındı. Şimdi kurumumuz çalışmaz ve işlemez durumda. Bizim aldığımız bir meclis kararı var ve karar doğrultusunda hukuki mercilere başvuracağız. Darp ile ilgili hastaneye gidip rapor aldık. Aldığımız raporlarla sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunacağız” diye konuştu.

Kayapınar Belediyesi Meclis Üyesi Fatma Yakışır ise belediyeye ait çocuk kreşinin kaymakamlık ve müftülük tarafından gasp edildiğini ifade ederek, müftülük yetkililerinin kreş çalışanlarına “Aileleri arayın gelip çocuklarını alsınlar” dediğini kaydetti. Yakışır, bu duruma karşı çıkmalarıyla Kayapınar Kaymakamı Ünal Koç ile gelen korumaların fiziksel şiddetine maruz kaldıklarına dikkat çekti. 

‘ÇOCUKLARIN ÖNÜNDE DARP EDİLDİK’

Belediye Meclis Üyesi Songül Kapancı da, kreş binasında müftülük yetkilisinin “Dini sevin. Müftülüğü sevin. Devleti sevin” tarzında provokatörce konuştuğuna dikkat çekti. Belediye Meclis Üyesi Esma Efetürk de “Çocukların ve ebeveynlerin önünde darp edildik. Merdivenlerden yuvarlanarak dışarı çıkarıldık. Bu darpların izleri vücudumuzda bulunuyor” ifadelerini kullandı.

Kaynak: MA

Bu haber 661 kez okundu.
Diyarbakır - 17:58 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.