29° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Davetçi mi? Akıl Hastası mı?

Diyarbakır - 26 Mayıs 2020 21:38 A A

Diyarbakır’da davetçi kimliği ile tanınan Ramazan Böçkün’ün akıl hastanesine yatırılması hem tepkiye neden oldu hemde Türkiye’de gündem oldu.

Diyarbakır’daki tarihi Ulu Cami’de dini sohbetlerde bulunan ve geçmişte ‘deli’ şimdilerde ise ‘Ramazan Hoca’ olarak anılan Ramazan Böçkün’ün akıl hastanesine yatırılması Türkiye’de gündem oldu.

Diyarbakır’ın sevilen simalarından olan ‘Ramazan Hoca’ Ramazan Böçkün akıl sağlığı yerinde olmadığı gerekçesiyle Elazığ Fetih Sekin Şehir Hastanesi Psikiyatri Bölümün’de tedavi altına alındı. Kentte 7’den 70 herkesin tanıdığı Ramazan Böçkün’ün akıl sağlığı yerinde olmadığı gerekçesiyle Elazığ’da tedavi altın alınması sosyal medyada gündem oldu. Binlerce kişi Böckün’ün taburcu edilmesini istedi.

Geçmişte “Deli” şimdilerde ise “Ramazan Hoca” olarak anılan Ramazan Böçkün’ün konuşmaları sosyal medyada tıklanma rekorları kırıyor. Dini konularda sohbet eden ve kendisine sorulan soruları Kur’an-ı Kerim’den ayetler vererek cevaplıyor. Son 5 yıldır Ulu Cami’de yerli ve yabancı turistlere İslam’ı anlatan Böçkün, günün her saatini vatandaşlara bir şeyler anlatarak geçiriyordu.

TÜRKİYE’NİN GÜNDEMİNE OTURDU

Böçkün’ün akıl hastanesine yatırılması sosyal medyada gündem oldu. Binlerce sosyal medya kullanıcısı #RamazanHocaYalnızDeğildir etiketine Sağlık Bakanlığı, Diyarbakır Valiliği ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı etiketleyerek şehrin simgelerinden biri olan ‘Ramazan Hoca’nın hastaneden taburcu edilmesini istedi.

MAHKEME CEZA VERMEDİ

Böçkün’ün akıl hastanesine yatırılması ile ilgili olay şöyle gelişti. İddiaya göre Böçkün, 2016 yılında bir kadına tacizde bulundu. Ailenin şikayeti üzerine Pişkin hakkında dava açıldı. Yaklaşık 6 yıldır Diyarbakır 13. Asliye Ceza Mahkemesinde devam eden dava geçtiğimiz günlerde sonuçlandı. Mahkeme, cinsel taciz suçundan Böçkün’ü suçlu budu. Mahkeme, Böçkün’ün akıl hastası olması nedeniyle ceza vermeyerek tedavi tedbiri uygulanmasına karar verdi. Mahkemenin verdiği karar istinaftan geçerek kesinleşti.

Kararın ardından Böckün’ün 14.05.2020’de Elazığ Fethi Sekin Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne infaz amaçlı yatışı yapıldı. Ayrıca Dicle Üniversite Hastanesi’nden yargılama sürecinde alınan rapora göre Böckün’e şizofren tanısı konulduğundan tam akıl hastası raporu verildi.

Öte yandan Böckün’ün 2012 yılında İş-Kur üzerinden çalıştığı bir okulda benzer şekilde bir kadın öğretmene tacizleri nedeniyle şikayet edildiği ancak bu olaydan hakkında açılmış bir dava olmadığı öğrenildi.

İSMAİL BÖÇKÜN: “OĞLUM AKIL HASTASIDIR”

Bu arada Ramazan Böckün’ün babası İsmail Böckün taciz olayından önce Diyarbakır Valiliğine dilekçe ile başvurarak yardım talebinde bulundu. Baba Böckün dilekçesinde, “Benim öz oğlum olan Ramazan Böckün küçüklüğünden beri akıl hastasıdır. Son zamanlarda durumu iyice kötüleşti. Sokakta gördüğü her insanın yanına giderek kendince dini nasihatlerde bulunup onları rahatsız etmektedir. Şimdi de sürekli olarak Ulu Camii içerisinde ve önünde bekleyip namaza gelen cemaate ve turistik amaçlı gelen vatandaşları söz ile rahatsız etmektedir. Kendince uygun giyinmeyen bayanlara sözlü ve fiili olarak sataşıp korkutmaktadır. Nitekim Cami imamı ve görevlileri defalarca beni arayıp durumu bana izah ettiler. Oğlumun bu durumu gittikçe kötüleşmektedir. Böyle giderse kendisine ya da etraftaki insanlara zarar vereceğini düşünüyorum. Ben çok yaşlı ve maddi durumu olmayan bir vatandaşım. Oğlumun gerekli tedavisi için hiçbir imkanım yoktur. Oğlumun gerekli tedavisinin devlet tarafından yapılarak topluma zararsız bir insan olmasını istiyorum.”

FİLOZOF VE HOCA OLARAK ADLANDIRILIYORDU

Halk arasında ‘Filozof’ adıyla tanınan ve tarihi Ulu Cami’ye gelen ziyaretçilere İslam’ı anlatan Ramazan Böçkün’nün hastaneye yatırılması sosyal medyada gündem oldu. Diyarbakır’da gözaltına alınan, tutuklanan ve mahkeme kararıyla tedavisine karar verilen Ramazan Böçkün bazı kesimler tarafından da ‘hoca’ olarak adlandırılıyordu.

Kaynak: Tigris Haber

Bu haber 953 kez okundu.
Diyarbakır - 21:38 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.