19° Açık
  • EURO 6.31
  • DOLAR 5.73

Davutoğlu, Barzani’yi ilk tebrik eden kişi oldu

Bölge - 30 Mayıs 2019 08:12 A A

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı seçilen Neçirvan Barzani’yi ilk, siyasi parti kurması beklenen eski AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu aradı. Davutoğlu, Barzani’yi tebrik etti ve iyi dilekler mesajlarını iletti.

Türkiye’de, siyasi parti kuracağı tartışılan ve katıldığı iftar yemeklerinde görüşlerini dile getirirken, AK Parti’nin bazı politikalarını da eleştirmekten geri durmayan eski AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı seçilen Neçirvan Barzani’ye dün tebrik telefonu açtığı öğrenildi. Tarafsız Haber Ajansı muhabiri Ferit Aslan’ın ulaştığı bilgiye göre, Davutoğlu’nun telefon ile hem Barzani’yi tebrik ettiği ve iyi dilekler mesajlarını ilettiği hem de Türkiye ile ilişkilerin öneminin altını çizdiği öğrenildi. Davutoğlu’nun Barzani’ye tebrik telefonunun, Türkiye’den açılan ilk tebrik telefonu olduğu öğrenildi.

Davutoğlu, 3 gün önce Diyarbakır’da katıldığı iftar yemeğinde yaptığı konuşmada, Irak bölgesel yönetimi ile ilgili de mesajlar vermiş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Irak Kürt Bölgesi’ndeki referandum sırasında söylediği ‘kapıyı kapatırız açlıktan ölürler’ sözlerine atıfta bulunarak şöyle demişti: “Suriye ve Irak’taki Kürtler diğer tarihdaşlarımız gibi, bizim için asli olarak yüreğimizde yer tutan, her derdi ile dertlenmemiz gereken akraba topluluklarıdır. Erbil’de, Süleymaniye’de, Kerkük’teki kardeşlerimiz aç bir şekilde yatağa giderlerse, o gece tok uyumak bize haramdır, haram olacak. Onların aç ve susuz olduğu yerde, yardıma ihtiyaç duyarlarsa 82 milyon olarak, her zaman deriz ki ‘biz buradayız ve yanınızdayız ve yanınızda olacağız.”

Ferit ASLAN/DİYARBAKIR

Bu haber 627 kez okundu.
Bölge - 08:12 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.