38° Az bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

Demokrasi Nöbeti 29’uncu gününde

Diyarbakır - 16 Eylül 2019 17:44 A A

HDP’li üç büyükşehir belediyesine kayyım atanmasına tepkiler devam ediyor. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı, “Bütün kurumların üzerinde bir irade vardır, o irade halk iradesidir. 29 gündür kayyım atlayanlar kayyım atamanın gerekçelerini açıklayamamanın altında eziliyorlar. Tarih mazlumla zalimi anlatıyor. Eksiliyorlar, her geçen gün dökülüyorlar” dedi.

Mardin, Van ve Diyarbakır büyükşehirlerine kayyım atanmasının ardından başlayan ‘Demokrasi Nöbeti’ eylemi birinci ayını tamamlıyor. Diyarbakır’daki eyleme yerine kayyım atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı’nın yanı sıra HDP’li milletvekilleri, Kürt partileri ve sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı. Polis barikatı altında gerçekleşen eylemde konuşan Kürdistani ittifak adına Abdullah Bozkurt, “29 gün önce 3 belediyeye kayyım atandı” hatırlatmasında bulunarak, “Bu adaletsizliktir. Bütün inançlara çağrımızdır. Bu adaletsizliğe karşı sesinizi yükseltin. HDP’nin toplumla bağını koparmaya çalışıyorlar. HDP önünde oturan annelere çağrımızdır. Gelin hep birlikte barış inşa edelim” dedi.

‘SİZ GİDECEKSİNİZ, BİZ KALACAĞIZ’

“Demokrasi Nöbeti” eyleminde konuşan Selçuk Mızraklı, “Bütün kurumların üzerinde bir irade vardır, o irade halk iradesidir. 29 gündür kayyım atlayanlar kayyım atamanın gerekçelerini açıklayamamanın altında eziliyorlar. Tarih mazlumla zalimi anlatıyor. Eksiliyorlar, her geçen gün dökülüyorlar. Gidecekler. Sizler bunların gidişinin işaret fişeğisiniz. Artık yalnız değiliz, buradaki itiraz, İzmir’den, Karadeniz’den duyuluyor. Karadeniz’den, Akdeniz’den yoldaşlarımız geliyor. Bizi ablukaya aldığını düşünen zihniyet kendi çukuruna düştü” ifadelerini kullandı. Mızraklı, konuşmasını şu sözlerle tamamladı, “Analar barış istiyorlar ve seslerini yükseltirken için her yeri kullanmak istiyorlar. Bu çözüm çağrısını saygıyla, hürmetle anlıyoruz. Onların itirazı, onların duruşu kimsenin maşası değildir. Onların o kadar soylu ki soylu olmayanlar gelip önlerinde diz çöküyorlar. Sadece kayyımların girmesiyle bu iş bitmiyor, bu ülkede demokrasiye, çözüme, barışa ihtiyaç var. Yarına umutla bakacağımız çerçevede bu süreci yürütmek gerekiyor. Eğer sizler demokratik siyasetin önüne sürekli tıkaçlar vurursanız, sizler savaşı körüklerseniz barışı değil savaşa zemin hazırlamış olursunuz. İktidara sesleniyorum, zulmünüz baki kalmayacak, elbet hakikat ortaya çıkacak. Geçmişte ne söylediğinizi, bugün ne yaptığınızı çok iyi biliyoruz. Geç değil, her zaman çözümün kapısını aralayacak bir şeyler vardır. Hepimizin barış için yapabilecekleri var, lütfen esirgemeyin” şeklinde konuştu. kayyımlar mutlaka gidecek, biz burada kalacağız.”

FARİSOĞULLARI ANNELERE SESLENDİ

HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları ise HDP il binasının önünde oturma eylemi yapan ailelere seslenerek, “Son günlerde coğrafyamızda paramiliter saldırılar yapıyorlar. Çözüm parti binamızda arıyorlar. Bizim çağrımız kirli siyasete alet olmasınlar. Halkımızın üzerinde kirli siyaset yürütmesinler. Buna karşı halkımız da direnecek. Sonları yaklaştı, gidecekler” dedi. Konuşmaların ardından oturma eylemi yapıldı. (M.A)

Bu haber 503 kez okundu.
Diyarbakır - 17:44 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.