10° Açık
  • EURO
  • DOLAR

Demokrasi Nöbeti 46’ncı gününde

Diyarbakır - 3 Ekim 2019 18:05 A A

Kayyumlara karşı 46 gündür süren Demokrasi Nöbeti’nde konuşan Azadî Partisi Genel Başkanı Ayetullah Aşitî, kayyum atamalarının Kürt halkının iradesine yönelik olduğunu hatırlatarak, buna karşı alanlarda olmaya devam edeceklerini söyledi.

İçişleri Bakanlığı kararıyla Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerine atanan kayyumlara karşı başlatılan Demokrasi Nöbetleri, 46’ncı gününe girdi. Polis ablukası altında olan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin karşısında bulunan Lise Caddesi’nde devam eden nöbete eylemine HDP’li vekiller, HDP Gençlik Meclisi ve Genç Kadın Meclisi üyeleri, Barış Anneleri Meclisi üyeleri, Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivistleri katıldı. Eyleme, İstanbul’dan Güneydoğu Anadolu Dernekleri Federasyonu üyeleri destek verdi.

‘İRADEMİZE SAHİP ÇIKMAMIZ GEREKİYOR’

Nöbet eyleminde yapılan basın açıklamasında konuşan Azadî Partisi Genel Başkanı Ayetullah Aşitî, Kuran-ı Kerim’den ayetlerine değinerek, “Kürt halkının insani talepleri dışında bir şey yok. Bu nedenle onurumuza sahip çıkacağız. Zafere ulaşmamız için irademize sahip çıkmamız gerekiyor” dedi. Kayyum atamalarının Kürt halkının iradesine yönelik olduğunu ifade eden Aşitî, “İrademizi geri alana kadar alanlarda olmalıyız” diye belirtti.  

Demokrasi Nöbeti, açıklamaların ardından gerçekleştirilen oturma eylemiyle sonlandırıldı.

Kaynak: MA

Bu haber 615 kez okundu.
Diyarbakır - 18:05 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.