28° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Dengiz: ‘Popülist yaklaşımlar özel eğitime zarar veriyor’

Diyarbakır - 28 Temmuz 2020 07:57 A A

Son dönemlerde özel eğitim kurumlarının yaşadığı sıkıntılarla gündeme gelen Türkiye’de İngiliz Kültür Okulları Diyarbakır Kampüsü Yönetim Kurulu Başkanı Nedim Dengiz’den farklı bir çıkış ve bakış açısı geldi. Kurumsal bir yapı kazanmadan popülist politikalara yönelen okulların hem kendilerine hem sektöre zarar verdiğini belirten Dengiz, ‘’Öğrenciyi müşteri olarak görme anlayışı işi bu duruma getirdi. Olayı eğitim olarak görenler dimdik ayaktadır” dedi.

Devlerin çıkardığı teşvik yasasından faydalanılarak son yıllarda sayıları hızla artan eğitim kurumlarının durumu tartışılıyor. 30 yıllık özel eğitim tecrübesine sahip olduklarını belirten İngiliz Kültür Okulları Yönetim Kurulu Başkanı Nedim Dengiz’den farklı bir çıkış ve bakış açısı geldi. Dengiz’e göre yaşanan bu olumsuz tablonun nedeni, kurumsal alt yapısı ve sistemi olmayan yöneticilerin sergilediği popülist politikalar olduğunu söyledi.

Öğrenciyi müşteri olarak görme anlayışının yanlış olduğunu belirten Dengiz, bu düşüncenin özel eğitim camiasına zarar verdiğini kaydetti.

“SİSTEMİNİ İYİ KURANLAR AYAKTA KALIYOR”

Dengiz, ‘’Her şeyden önce bu alanda başarılı olmak için öğrenciyi müşteri olarak görmemeliyiz. Olayı eğitim olarak görüp buna göre işini doğru yapanlar dimdik ayaktadır. Popülist yaklaşımlar bu sektöre zarar veriyor. Kurumsal alt yapısı ve sistemi olmayanların sergilediği popülist yaklaşımlar hem onlara hem camiaya kaybettiriyor. Devletin özel eğitimi teşvik etmek üzere çıkarmış olduğu ve sonradan kaldırdığı çocuğunu özel okula gönderenlere eğitime destek katkısına son verilmesi zaten sıkıtılar yaşayan sektörün sıkıntılarına tuz biberi olmuştur. 30 yıllık eğitim tecrübemizin yanı sıra kullandığımız bina bize ait. Ayağımızı yorganımıza göre uzatıyoruz, belli sayıda öğrenci alarak ve gelir-gider denkleştirmesini iyi yaparak bu işin üstesinden geliyoruz. Bu sorun bir bölgenin olmayıp ülkenin sorunudur. Sistemini iyi kuranlar ayakta kalıyor, popülist yaklaşımlar gösteren ve günübirlik düşünenler kaybediyor.” dedi.

Bu haber 546 kez okundu.
Diyarbakır - 07:57 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.