29° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

DEVA Gençlik’ten Elmalı davasına tepki

Diyarbakır - 2 Temmuz 2021 13:24 A A

Demokrasi Ve Atılım Partisi Diyarbakır İl Gençlik çalışmaları Başkanlığı, 6 ve 10 yaşlarında iki çocuğun maruz kaldığı istismarda kamuoyunda Elmalı davası olarak bilinen sanıklara verilen tahliye kararına tepki gösterdi.

Demokrasi Ve Atılım Partisi Diyarbakır İl Gençlik çalışmaları Başkanı Yücel Karadaş, Elmalı davası olarak bilinen sanıkların tahliyesinin kamuoyunu vicdanını derinden yaraladığını söyledi.

“MEVCUT DELLİLER GÖRMEZLİKTEN GELİNDİ!”

Karadaş şöyle dedi:

“Kamuoyunda Elmalı Davası olarak bilinen dosya; 6 ve 10 yaşlarında iki çocuğun maruz kaldığı istismara ilişkin olup, sanıklar dosyanın ocak ayında görülen duruşmasında tahliye edilmişlerdir. Çocukların beyanlarındaki çelişkiler tahliyeye gerekçe gösterilmiş olup mevcut diğer deliller görmezden gelinerek hüküm kurulmuştur. Öncelikle belirtmek gerekir ki gibi dosyalarda somut delil şartı cezasızlık tehlikesi taşımaktadır. 4. Yargı paketi ile katalog suçlarda somut delil olmadan tutuklama olmayacağına ilişkin düzenleme meclis komisyonundan geçtiğimiz günlerde geçti. Mağdurun beyanın esas olmasına ilişkin derdi olan bazı iktidarların ürünü olan bu paket, Elmalı Dosyası gibi dosyalarda faillerin cezasızlık zırhı giymesine sebebiyet verecektir. Ayrıca Yargının keyfi uygulamaları ve sosyal medya adaletine tepki göstermek adına görünür olma kaygısı ile çocuklara ait dosya kapsamına giren delillerin sosyal medya ve diğer mecralarda paylaşılması çocukların ikincil mağduriyetlerine, Mağdur çocukların yeni tehlikelere açık ve tramvatize olmalarına sebep olacaktır. Bunun yanısıra yaşananlar gizlilik ilkesi ve unutulma haklarına da aykırılık teşkil etmektedir. Özelde yargı, genelde yürütme erki, asli ve vazgeçilmez olarak Çocukların üstün yararı en öncelikli hedef olmalı; hızlı etkin adil bir süreç yürütülmesi için çaba sarfetmelidir. Türkiye’nin hukuk devletinden kanun devletine geçtiği, insanların yargıya olan güvenlerinin sıfırlandığı böylesi bir dönemde toplumun hassasiyetle takip ettiği bir davanın ciddiyetle ele alınması ve çocuklar açısından oluşacak zararların önüne geçebilmesi gerekir. Başta bağımsız yargıyı ve iktidarı gerekeni yapmak üzere göreve davet ediyoruz. Bizler Deva Partisi Diyarbakır İl Gençlik Çalışmaları Başkanlığı olarak konunun takipçisi olacağımızı bildiriyor ve Çocuklar için daha yaşanılır bir ülke temenni ediyoruz”

Bu haber 448 kez okundu.
Diyarbakır - 13:24 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.