Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

DEVA’dan KHK’lılara destek sözü

Diyarbakır - 3 Ekim 2021 17:25 A A

Kanun hükmünde kararnamelerle kamu görevinden çıkarılanların sorunlarını gündemine alan Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Diyarbakır İl Başkanı Cihan Ülsen, bu sorunun çözümü için mağdurlara her türlü desteği sağlama sözü verdi.

Kamu görevinden ihraç edilenlerin sorunlarını dinlemek ve sorunların çözüm yollarını tartışmak üzere Kanun Hükmünde Kararname (KHK)’yle kamu görevinden çıkarılanlarla kahvaltıda bir araya gelen DEVA Partisi Diyarbakır İl Başkanı Cihan Ülsen, KHK yetkisinin 15 Temmuz 2016’da yaşanan darbe teşebbüsünün ardından ilan edilen Olağanüstü Hal’le verildiğini hatırlattı.

Olağanüstü halle verilen bu yetkinin sınırsız olmadığına işaret eden DEVA Partisi Diyarbakır İl Başkanı Ülsen, “Anayasamızın 119. Maddesinde Cumhurbaşkanına tanınan yetki ile Olağanüstü hallerde Cumhurbaşkanı, olağanüstü halin gerekli kıldığı konularda, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi çıkarabilir. Bu yetki sınırsız bir yetki değildir. Ancak ve ancak olağanüstü hal ilanını gerektiren tehlikenin bertaraf edilmesi amacını taşıyan kararnameler Cumhurbaşkanı tarafından çıkarılabilir. Bu yetki çok defa aşılarak bazı kanunlarda anayasaya da aykırı şekilde düzenlemeler yapılmış, Hak ve özgürlükler özüne dokunulacak şekilde kısıtlanmıştır.” diye konuştu.

‘125 BİN 678 KİŞİ KAMU GÖREVİNDEN ÇIKARILDI’


KHK sorunun bugün karşılarında büyük bir sorun olarak durduğunu kaydeden DEVA Partisi Diyarbakır İl Başkanı, “Binlerce kamu çalışanı oldukça muğlak bir ifade olan ‘irtibat ve iltisak’ kavramları ile herhangi bir yargısal karar olmadan görevlerinden ihraç edilmiştir. KHK’lar ile 125 bin 678’i kamu görevinden çıkarma, 3 bin213 rütbe alma, 270 yurtdışı öğrencilikle ilişiği kesilme, 2 bin 761 kurum ve kuruluş kapatma olmak üzere toplam 131 bin 922 tedbir işlemi gerçekleştirilmiştir.” ifadelerini kullandı.

‘101 BİN 58 KİŞİNİN BAŞVURUSU REDDEDİLDİ’

KHK’lıların yargısal süreci başlatabilmeleri için öncelikle Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonuna (OHAL Komisyonu) başvurmaları zorunluluğunun getirildiğini hatırlatan Cihan Ülsen, OHAL Komisyonuna 126 bin 674 başvuru yapıldığını kaydederek, “Bu güne kadar 115 bin 130 başvuru hakkında karar verilmiştir. Karara bağlanan 115 bin 130 başvurudan 101 bin 58 başvuru reddedilmiş, 14 bin 072 başvuru hakkında göreve iade kararı verilmiştir. 11 bin 544 başvuru ise henüz karara bağlanmamıştır.” bilgisini paylaştı.


‘GECİKTİRMEKTEN ÖTE BAŞKA GÖREV YAPMAMIŞ’

Aradan 4 yıl geçmesine rağmen OHAL Komisyonunun mevcut başvuruların tamamına yanıt verilmediğini hatırlatan Ülsen, “Bu durum da göstermektedir ki; kurulan komisyon vatandaşların ulusal ve uluslararası hukuk mekanizmalarına başvuruyu geciktirmekten öteye bir görev yapamamıştır. Komisyon tarafından karara bağlanan ve ret ile sonuçlanan başvurular için yeni bir yargılama süreci başlamıştır. Yapılacak yargılamaların süre bakımından oldukça uzun süreceği de göz önüne alındığında KHK mağdurlarının çalışma özgürlükleri engellenmiş olacak ve bu mağduriyetler uzun süre devam edecektir. Anayasamızın 13. Maddesine göre; Temel hak ve hürriyetler, özlerine dokunulmaksızın yalnızca Anayasanın ilgili maddelerinde belirtilen sebeplere bağlı olarak ve ancak kanunla sınırlanabilir. Bu sınırlamalar, Anayasanın sözüne ve ruhuna, demokratik toplum düzeninin ve lâik Cumhuriyetin gereklerine ve ölçülülük ilkesine aykırı olamaz.” şeklinde konuştu.

‘HER TÜRLÜ DESTEĞİ SAĞLAMAYA HAZIRIZ’

Haklarında açılan davalarda beraat kararı alanların işlerine iade edilmediğini kaydeden Ülsen, bu durumun Anayasa’nın 15’inci Maddesine aykırı olduğunun altını çizerek, şöyle devam etti:
“Bir kez daha hatırlatmak gerekir ki; darbelerin ve her türlü antidemokratik uygulamanın önüne geçebilmenin yolu daha baskıcı ve anti demokratik rejimler kurmaktan değil, daha demokratik, daha adil, daha eşitlikçi, insan haklarına daha saygılı bir ülke yaratmaktan geçmektedir. DEVA Partisi olarak; mağduriyet yaşan her toplum kesiminin yanında olduğumuz gibi, Olağanüstü Hal Kanun Hükmünde Kararnameleri ile görevlerinden ihraç edilen ve bu nedenle mağduriyet yaşayan tüm vatandaşlarımızın yanında olduğumuzu, sorunların çözümü için her türlü desteği sağlayacağımızı belirtmek isteriz.”

Salih YEŞİL’in Haberi

Bu haber 338 kez okundu.
Diyarbakır - 17:25 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.