21° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

DEVA’lı Başkan Kandemir: ‘Hemşirelerimizin yanındayız’

Diyarbakır - 12 Mayıs 2021 18:19 A A

Deva Partisi Diyarbakır İl Başkanlığı Sağlık Politikaları Başkanı Melis Kandemir, Hemşireler Haftası nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı.  

Dünya genelinde ortaya çıkan pandemi salgınında hemşirelerin kilit rol oynaması hemşire mesleğine daha sistemli ve gerçekçi bakma gereği ortaya çıktığını ifade eden Kandemir, “Ülkemizdeki sağlık hizmetlerinin kamusal alan ağırlığının terk edilerek özelleşme ve özerkleşmesi hemşirelik mesleğinin var olan sorunlarına yeni sorunlar eklemiştir. Hemşirelik mesleğinin genel itibariyle büyüyerek artan sorunları pandemi sürecinde artarak devam etmiştir. Hemşirelerin bir kez daha ne kadar zor şartlarda görev yaptığı gözler önüne serilmiştir. Hemşirelerin yaşadığı sorunların hekimlik üzerinden sınırlı tutularak konuşulması, hemşireler arasında kırgınlığa neden olmuştur. Hemşireliğin pandemi süresince diğer mesleklerden daha fazla sorun yaşadığı bir gerçektir. Bu sorunların en büyüğü mevzuat kaynaklı olmakla birlikte sağlık yönetim kültürü kaynaklı sorunlarda sorunu çözülmez kılabilmektedir” dedi.

HEMŞİRELERİN YAŞADIĞI SORUNLAR!

Kandemir, Pandemi sürecinde yapılan işyeri ziyaretlerinde hemşireler tarafından kendilerine aktarılan sorunları şöyle dile getirdi:  “Çalışma alanlarında hemşirelerin sağlığına ve güvenliğine yönelik önlemlerin tam olarak alınmadığı, Kronik hastalığı olan hemşirelere idari iznin verilmediği, Görevlendirmelerde; adalet, şeffaflık ve rotasyon mevzuatlarına uygun davranılmadığı, İki ebeveyninde sağlıkçı olması durumunda birisine izin verilmesi uygulaması yöneticilerin inisiyatifine bırakıldığı, Çocuklarını yalnız büyüten hemşirelerin durumuna ilişkin düzenleme yapılmadığı, Özellikli birimlere görevlendirmelerde eğitim ve sertifikasyon gibi şartların göz önünde alınmadığı, oryantasyon eğitimlerin nitelikli bir şekilde verilmediği, Yapılan görevlendirmelerde sendikalar, siyasal partiler gibi etkenlerin rol aldığı, Pandemi süresince ulaşım ve konaklama olanaklarının sağlanmasında sorunlar yaşandığı, çözüme yönelik gerekli düzenlemelerin yapılmadığı, Hemşirelerin bu süreçte mesai süreleri kısaltılmamış, uzun çalışma saatlerinde görev yaptırılmıştır. Görev tanımı dışında iş ve işlemlerin yaptırıldığı, Mobbingin atarak devam ettiği, ekip içi baskıların olduğu ifade edilmiştir”

Deva Partisi Diyarbakır Sağlık Politikalar Başkanlığı olarak Hemşirelerin gücünü ve çalışma azmini giderek azaltan bu sıkıntıların bir an önce çözüme kavuşturulması konusunda yanlarında olduklarını ifade eden Kandemir, çözüm alanlarında her surette gerekli tüm katkıları sunacaklarını sözlerine ekledi.

Bu haber 840 kez okundu.
Diyarbakır - 18:19 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.