29° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Devegeçidi sulama tesisi yenilenecek

Diyarbakır - 8 Şubat 2021 12:28 A A

Diyarbakır Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Süleyman İskenderoğlu, Devegeçidi Barajı’nda çiftçilerin tarımsal sulamada kullandığı su iletim kanallarının tahrip olması nedeniyle büyük sorun yaşadığını belirterek söz konusu sulama tesislerinin, girişimleri sonucu yenileceği müjdesini verdi. İskenderoğlu, tahrip olan sulama kanallarının yenilenmesi için Tarım Bakanlığı ve DSİ İ 10. Bölge Müdürlüğü’ne dilekçe yazdığını belirtti.

Tahrip olan sulama kanallarının yenilenmesi için Tarım Bakanlığı ve DSİ İ 10. Bölge Müdürlüğü’ne dilekçe yazdığını belirten İskenderoğlu, söz konusu sulama tesislerinin yenilenme kapsamına alındığını ve bunun çiftçilere çıkmış bir milli piyango sevincini yaşattığını söyledi.  Kanalların yenilemesi, tarımsal sulamada hem tasarruf hem de verimin artacağını dile getiren İskenderoğlu, bu sayede toprağın erozyona uğramayacağını söyledi.

Başkan İskenderoğlu’nun yazdığı dilekçeye cevap veren DSİ 10. Bölge Müdürlüğü, “Sulama tesisi 48 yıldır işletmede olup, aşırı tahrip olduğundan su iletiminde sorunlar yaşanmakta; istenilen oranda sulama yapılamamaktadır.  Tesisin Yenileme projesi kapsamına alınması için, tesis hakkında hazırlanan rapor, Genel Müdürlüğümüz Sulama Tesisleri Yenileme Komisyonunun 27 Ocak 2021 tarihli toplantısında görüşülmüştür. Devegeçidi Sulama Tesisinin Yenileme kapsamına alınması uygun bulunmuş olup, Planlama Teknik Rapor Hazırlanması çalışmalarına başlanmak üzere Bölge Müdürlüğüne bildirilecektir.” dedi.

Diyarbakır’ın Merkez Yenişehir ve Kayapınar ilçe sınırlarında olan Devegeçedi Barajı’nın tahrip olan ana kanal ve yavru kanalların yenilenmesinin çiftçiler için milli piyango gibi bir sevin yaşattığını belirten İskenderoğlu kanalların sorununu şöyle anlattı: “Çiftçi ve Üreticilerimize 1968 yılından beri hizmet eden Devegeçidi Barajı ana kanal ve yavru kanalların 50 yıla yakın Yenişehir ve Kayapınar ilçesinde ki çiftçilerimize hizmet eden Devegeçidi barajı ana kanalı ve yavru kanallarda belli bölgelerde kırık ve tahribatlardan dolayı çiftçi ve üreticilerimiz sıkıntı çekmekte olup gelişen sulama teknikleri ve sulama projelerinde tüm dünyada yapılan modern basınçlı sulama ve damlamaya geçilmesi için gerekli alt yapı ve kapalı devreye geçilmesi için Tarım Bakanlığı ve D.S.İ 10. Bölge Müdürlüğü’ne yazdığım dilekçe sonucu yenileme çalışmalarına alınacaktır”

“SUDA TASARRUF OLACAK,  TOPRAK EROZYONA UĞRAMAYACAK YANİ NEREDEN TUTARSANIZ KÂRDIR”

Deregeçidi Barajı ana kanal ve yavru kanalların yenilenmesini ilçeye milli piyango gibi bir sevinç yaşattığını söyleyen Diyarbakır Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Süleyman İskenderoğlu,“Sayın Cumhurbaşkanımıza, Tarım Bakanına ve DSİ Genel Müdürlüğü’ne resmi yazı yazdım. O yazdığımız yazılar doğrultusunda sağ olsunlar onlar da programa aldılar. Programda onların da yenilenmeye alınacak. Tabii bu da ilçemiz için milli piyango gibi bir şey oldu, güzel oldu. Katkısı ise şöyle olacaktır, suda tasarruf olacak, yaklaşık olarak salma sulama ile yağmurlama ve damlama sulama arasında yaklaşık olarak yüzde 35 gibi bir tasarruf olacak. Bu sayede de toprak erozyona uğramayacak. Vahşi sulamada bilindiği üzere nehirlere ve derelere akıyor. Yağmurlama sulamada topraklarımız yerinde kalmış olacak. Buradan verim yaklaşık olarak damlama, sulama ve yağmurlamada olarak yüzde 15 ile yüzde 20 gibi verim artışı olacaktır. Yani nereden tutarsanız kârdır. DSİ 10. Bölge Müdürü Sayın Mahir Arslan’a da bize verdiği emeklerden dolayı çok teşekkür ederiz.” dedi.

Fatih SURUÇ’un Haberi

Bu haber 505 kez okundu.
Diyarbakır - 12:28 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.