32° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Dicle Üniversitesi’nde bordro yakma eylemi

Diyarbakır - 7 Temmuz 2021 17:58 A A

Dicle Üniversitesi’ndeki çalışan işçileri, toplu iş sözleşmesiyle bazı haklarının ellerinden alındığını belirterek, durumu protesto etmek için maaş bordrolarını yaktı.

Tüm İş Konfederasyonu ve Tüm Sağlık İş Sendikası’na bağlı işçiler, Dicle Üniversitesi Hastanesi’nde çalışan işçilerin yaşadıkları sorunlara ilişkin basın açıklaması düzenledi. Hastanedeki poliklinikler önünde düzenlenen açıklamada konuşan Tüm İş Konfederasyonu Diyarbakır İl Başkanı Ümit Umdu, hastanede mesai dışı ödeme ile iş yükünün artırıldığını, görev talimatında olmayan işler yaptırılmaya çalışarak manevi anlamda sağlık çalışanlarının demoralize edildiğini, kurumun gelirinin giderleri karşılamadığı gerekçesiyle çalışanların nöbet ödemlerinin aksatıldığını söyledi.

‘DAVA YOLU İLE HAKKIMIZI ARAYACAĞIZ’

Toplu iş sözleşmesinin tamamıyla kurum yararına olup işçilerin aleyhine yapıldığını ifade eden Umdu, “İşçilerin elindeki mevcut olan haklar; nöbet parası, risk ödemesi, bayram ödemesi, çocuk yardım parası gibi ödemeler sözleşme ile ortadan kaldırılmıştır. Alınan maaşlar bile düştüğü halde birde yetkili işçi sendikasına aidat ödemek zorunda bırakılmıştır. Ayrıca geriye dönük haklarda 70-80 işçimizin de haklarını alamadığını dava yoluyla hakkımızı arayacağımızı belirtiyoruz. Bu vesileyle bütün işçi arkadaşlarımızı temsili olarak elimizdeki bordroları yırtarak hem yetkili İşçi sendikasına, hem TÜHİS, hem de kuruma tepkimizi göstermek istiyoruz.” diye konuştu.

2 GÜN YEMEK BOYKUTU YAPILACAK

Yapılan yemekhane ihalesi ile çeşit sayısının düşürüldüğünü ifade eden Umdu, “Bu uygulamaya tepkimiz nettir ve yemekhane protestosu için Perşembe ve Cuma günü işçi ve memurlar olarak yemek yemeyeceğimizi buradan duyuruyoruz.” ifadelerini kullandı.

’22 KİŞİ İŞE İADE EDİLSİN’

Zaten bin bir fedakârlıkla çalışan işçilerin, görev yerlerinin bir başhekimlik yazısıyla değiştirildiğini ve görev alanları dışındaki işlerde çalışmaya zorlandığını dile getiren Umdu, pandemi sürecinde işsiz bırakılan yemekhane çalışanı 22 kişinin işlerine iade edilmesini istedi.

Bu haber 673 kez okundu.
Diyarbakır - 17:58 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.