Açık
  • EURO 6.35
  • DOLAR 5.74

DİSKİ: ‘İhtiyacın çok üzerinde su üretiyoruz’

Bağlar - 4 Ağustos 2019 14:49 A A

Diyarbakır Su ve Kanalisazyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, son günlerde bazı basın ve yayın organlarının yaptığı yanlı, kasıtlı ve doğru olmayan haberler nedeniyle basını ve kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla yazılı açıklama yayımladı.

Diyarbakır Su ve Kanalisazyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, son günlerde bazı basın ve yayın organlarının yaptığı yanlı, kasıtlı ve doğru olmayan haberler nedeniyle yazılı açıklama yayımladı. Açıklamada, “Günlük 285 bin metreküp üretilen su ile 2 milyon kişinin su ihtiyacının karşılanmasına rağmen bilinçsiz su tüketimi, yeşil alan sulamaları, enerji kesintileri, trafo ve benzer arızalar nedeniyle yaşanan kısa süreli su kesintileri, bazı basın ve yayın organlarının bilinçli, yanlı ve gerçek dışı hazırladıkları haberlerle kamuoyunun yanıltılmaya çalışılıyor” denildi.

“KESİNTİ ÖNCESİ BİLGİLENDİRME YAPILIR”

Halkın su ve kanalizasyon hizmetleri konusunda doğru bilgilendirilmesi amacıyla bütün çalışmaların DİSKİ’nin web sitesi ve sosyal paylaşım hesaplarından duyurulduğu belirtilen açıklamada, “DİSKİ Genel Müdürlüğü kent merkezinde günlük ortalama 285 bin metreküp su üretim kapasitesine sahiptir. Yaz aylarında bu üretim miktarı risk alınarak günde 300 bin metreküpün üzerine kadar çıkarılabilmektedir. Diyarbakır kent merkezine arz edilen günlük su miktarı uluslararası standartlarda su tüketilmesi halinde bile 2 milyon nüfusa yetebilecek kadardır. Oysa kent merkezimizin nüfusu günlük hareketli nüfus dahil 1 milyon 200 bin civarındadır. İhtiyacın çok üzerinde su üretiyoruz. Ancak bilinçsiz su tüketimi, yeşil alan sulamaları, zaman zaman meydana gelen enerji kesintileri ya da trafo ve benzeri arızalar ile içmesuyu şebekesinde meydana gelen arızalar nedeniyle su arzında kesintiler olabilmektedir. Bu kesintiler de kısa süreli olup bahsedildiği gibi aylar süren kesintiler değildir. Ayrıca DİSKİ Genel Müdürlüğü su şebekesi sistemini 24 saat uzaktan takip edebilecek teknolojiye sahiptir. Dolayısıyla içmesuyu şebeke sistemimiz herhangi bir ihmale fırsat verilemeyecek kadar kontrol edilebilir durumdadır” ifadelerine yer verildi. 

“BAHÇE SULAMA SAATLERİNDE SU KESİNTİSİ UYGULANMAKTADIR”

Bilinçsiz su tüketimine dikkat çekilen açıklamada, “Genel Müdürlüğümüz Kurban Bayramının yaklaşması nedeniyle halkın su sıkıntısı yaşamamasını amaçlayarak kontrolsüz yeşil alan ve bahçe sulamalarının yapıldığı bölgelerde sulama saatlerinde su kesintisine gitmektedir. Bu konuda kesinti saatleri ve bölgeleri önceden halkın bilgisine sunulmuştur. Genel Müdürlüğümüz 24 saat kesintisiz sağlıklı su hizmeti sunabilmek için bütün ekipleriyle 7/24 çalışmaktadır” denildi.

Bu haber 988 kez okundu.
Bağlar - 14:49 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.