40° Açık
  • EURO 6.38
  • DOLAR 5.66

Diyarbakır Ankara’da tanılıyor

Bölge - 6 Eylül 2018 21:41 A A

Ankara’da düzenlenen ve Pazar günü sona erecek olan ‘Diyarbakır Tanıtım Günleri’nde binlerce yıldır medeniyetlere beşiklik eden kente dair ürünler ve kültürel değerleri sahneleniyor.

Ankara’da dört gün boyunca Diyarbakır rüzgarı esecek. 30’dan fazla medeniyete ev sahipliği yapmış kadim şehir Diyarbakır, tanıtım günleri kapsamında Başkent’in göbeğinde tüm zenginliği ile tanıtılacak. Tanıtım günlerinin açılışı bugün Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ın katılımı ile gerçekleştirildi. Dört gün sürecek olan etkinliğin açılışında ilk olarak Diyarbakırlı sanatçılar sahne aldı. Binali Yıldırım ve eşi Semiha Yıldırım, gösterinin ardından sahneye geçerek oyun ekibiyle hatıra fotoğrafı çekildi.

FUARA İLGİ BÜYÜK OLDU!

Açılış törenine TBMM Başkanı Binali Yıldırım, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, Diyarbakır Milletvekilleri Mehmet Mehdi Eker, Oya Eronat ve Ebubekir Bal, Eski İçişleri Bakanları Abdülkadir Aksu, Necati Çetinkaya ve Efkan Ala, TBMM eski Başkanı Hikmet Çetin, İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Salim Ensarioğlu, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla, ilçe belediye başkanları, Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, siyasi parti temsilcileri, DTSO Başkanı Mehmet Kaya, DTB Başkanı Engin Yeşil, MÜSİAD Diyarbakır Şube Başkanı İsmail Özşanlı, STK temsilcileri, iş dünyası ve sanatçılar katıldı.

”DİYARBAKIR’IN ANKARA’DA TANITILMASI ÇOK ÖNEMLİDİR”

Eski İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, tarih ve medeniyet kenti Diyarbakır’ın başkentte tanıtılmasının çok önemli olduğunu ifade ederek organizasyonda emeği olan herkesi kutladı. TBMM Başkanı Hikmet Çetin, Diyarbakır’ın terör ve şiddetle gündeme gelmeyi hak etmediğini dile getirerek bu yüzden bu organizasyonu anlamlı bulduğunu kaydetti.

“DİYARBAKIR İÇİN ÇOK ANLAMLI”

Devlet Eski Bakanı Mehmet Salim Ensarioğlu, organizasyonda emeği olanları tebrik etti. Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir ise tanıtım günleri sayesinde Türkiye’nin bir çok bölgesindeki Diyarbakırlıların bir araya gelme imkanı ve yine çeşitli sektörlerin kendilerini tanıtma, kente dair kültür ve ürünlerin sahnelenme imkanı bulduğuna dikkat çekerek heyecan içinde bunları izlemeye geldiğini kaydetti.

”DAYANIŞMA VE KENETLEME RUHU DEVAM ETMELİ”

DTSO Başkanı Mehmet Kaya, kent olarak bu tür organizasyonlara fazlasıyla ihtiyaç duyduklarını dile getirerek aynı dayanışma ve kenetlenme ruhunu devam ettirmeleri gerektiğini anlattı. Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu da yaptığı konuşmada; kentin tarihi ve turistik değerlerine dikkat çekti.

“GİDİP GÖRMEYEN HALA VARSA ŞİDDETLE TAVSİYE EDİYORUM”

TBMM başkanı Binali Yıldırım ise, Diyarbakır’ı daha önce görmemiş vatandaşlara Diyarbakır’ın ayaklarına geldiğini söyledi. Yıldırım, 4 gün boyunca devam edecek etkinlikte Diyarbakır’dan gelen esnafların, kendi renklerini, desenlerini ve ürünlerini de beraberinde getirdiklerini ifade etti. Ankara’da her sene düzenlenen tanıtım faaliyetlerinin amacının Anadolu’nun şehirlerini tanıtmak olduğunu dile getiren Yıldırım, “Bu tür faaliyetler hem vatandaşlarımızın buluşmasına vesile oluyor hem de esnafın tüccarın da Ankara’ya gelmesine katkı sağlıyor. Oluşan etkinliklerden hem onlar fayda sağlıyor hem de ülkemizin ekonomisine katkı oluyor” şeklinde konuştu. Diyarbakır’ın çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmış kadim bir şehir olduğuna dikkat çeken Yıldırım, “Anadolu’nun en köklü şehirlerinden bir tanesidir. Gidip görmeyen hala varsa şiddetle tavsiye ediyorum. Güven içinde keyifle gezeceğiniz bir Diyarbakır var artık. Diyarbakır terörle değil, tarihle, kültürle, medeniyetle sevgiyle, kardeşlikle anılan bir şehir haline geldi. Bize ait bütün değerleri orada görebilirsiniz. İnanıyorum ki Diyarbakır gerçek yönüyle tanındığında ülkemizin barışına huzuruna daha çok katkı sağlayacak. Bu faaliyetle Diyarbakır’a dair merak canlanacak, vatandaşımızın ilgisi artacaktır” diye konuştu.

Açılış töreninden sonra ziyaretçiler, AKM’de açılan stantları ziyaret ederek hem alış-veriş yaptı hem de kente dair ürünler hakkında bilgi aldı, incelemelerde bulundu.

DİYARBAKIR TÜRKÜLERİ VE HALK OYUNLARI

Organizasyona katılan Diyarbakırlı sanatçılar ve mahalli müzik grupları, Diyarbakır türküleri ile ziyaretçileri coşturdu. Kayapınar Belediyesi Halk Oyunları ekibi de yöreye ait folklor gösterilerini sunarak izleyenlerin alkışını aldı.

BAŞKAN VEKİLİ BALCI’NIN ÇABALARI GÖRÜLMEYE DEĞERDİ

Bu arada, Organizasyonun koordinasyonunu üstlenen Kayapınar Belediye Başkan Vekili Ozan Balcı, alandaki çalışmaları titizlikle inceledi, eksiklerin anında giderilmesi için çaba gösterdi. Diyarbakır Tanıtım Günleri, Pazar günü sona erecek.

Bu haber 222 kez okundu.
Bölge - 21:41 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.