11° Kapalı
  • EURO 6.79
  • DOLAR 6.18

Diyarbakır Barosu Ekinci ailesine hukuki destek verecek

Diyarbakır - 3 Ağustos 2019 09:34 A A

Diyarbakır Barosu, Hakkari’de askerlerin açtığı ateş sonucu yaşamını yitiren 14 yaşındaki Vedat Ekinci’nin faillerinin bulunması ve cezalandırılması için aileye hukuki destek vereceğini açıkladı.

Diyarbakır Barosu, katledilen başkanları Tahir Elçi’nin faillerinin bulunması ve yargılanması için her hafta Diyarbakır Adliyesi önünde düzenledikleri “Tahir Elçi İnsan Hakları Kürsüsü” etkinliğinin 187’ncisini gerçekleştirdi. Etkinlikte, “Em te ji bir nakin/Seni Unutmayacağız” yazılı pankart açıldı. Anmaya, Diyarbakır Baro Başkanı Cihan Aydın ve avukatlar katıldı. Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi Başkanı Mehmet Emin Çoban, Elçi’nin avukatlığını yaptığı dosyaların failli meçhul dosyasına dönüşmesine izin vermediğini hatırlatarak, başkanlarının dosyalarının faili meçhul dosyasına dönüşmesine asla izin vermeyeceklerini söyledi.

EKİNCİ AİLESİNE BAŞSAĞLIĞI

Ahmet Arif’in “33 Kurşun” şiirini okuyan Çoban, Hakkari’nin Derecik ilçesine bağlı Çemekurk köyünde askeri helikopterden açılan ateş sonucu yaşamını yitiren 14 yaşındaki Vedat Ekinci’nin ailesine başsağlığı diledi.

‘FAİLLER TESPİT EDİLSİN’

Türkiye hukuk tarihinin güvenlik güçlerinin karıştığı ve yaşam hakkının ihlaliyle sonuçlanan onlarca trajik cinayetle dolu olduğuna dikkati çeken Çoban, Diyarbakır Barosu olarak etkin, adil ve şeffaf bir soruşturma kapsamında faillerin tespit edilerek yargı önüne çıkarılmasını beklediklerini ifade etti.

AİLEYE HUKUKİ DESTEK

Çoban, faillerin bulunması ve hakkettikleri cezayı almaları için Ekinci ailesine her türlü hukuki desteği vereceklerini dile getirdi. Açıklamanın ardından 5 dakikalık oturma eylemi yapıldı.

Bu haber 569 kez okundu.
Diyarbakır - 09:34 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.