enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
18,4745
EURO
17,8168
ALTIN
967,80
BIST
3.260,15
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır
Açık
33°C
Diyarbakır
33°C
Açık
Salı Açık
33°C
Çarşamba Açık
33°C
Perşembe Açık
33°C
Cuma Açık
34°C
DİYARBAKIR HABERİ
Yazar Devran Sinanoğlu ve Kitapche Sahaf Cafe’nin ortaklaşa yürüttükleri “Askıda Kitap” Projesine günden güne destek artıyor. Her türlü sınavlara hazırlık ve kültür kitaplarının kabul edildiği ve toplanılan kitapların ihtiyacı olan öğrencilere verildiği proje Diyarbakır genelinde devam ediyor. Kültür kitaplarını okumak isteyenlere ödünç kitap verildiği, kitapların takas edildiği ve sınavlara hazırlık...
26.09.2022
Bağlar Belediyesi’nin Şeyh Şamil Mahallesi’nde bulunan eğitim merkezi bünyesinde faaliyet gösteren ücretsiz halk kütüphanesini, son 42 ayda 25 bin kişi ziyaret ederek ücretsiz verilen hizmetlerden yararlandı. Bu yılın ilk 9 ayında 8 bin 796 öğrenci burada hem ders çalıştı, hem kitap okuma imkanından yararlandı. Bağlar Belediyesi’nin eğitime verdiği destek son...
26.09.2022
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, kent konservatuarında ücretsiz eğitim alacak öğrenciler için özel yetenek sınavı düzenledi. Kentte yeni sanatçıların yetişmesi ve yetişen sanatçıların kentin kadim kültürüne katkı sağlaması amacıyla Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığının yürüttüğü çalışmalar devam ediyor. Bu kapsamda sınırlı sayıda öğrencinin ücretsiz yararlanacağı kent konservatuarı içinSezai Karakoç Kültür Kongre...
26.09.2022
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, şehirlerarası otobüs terminali ile Dicle Üniversitesi kampüs alanında açtığı stantlarla gençleri Akademi Üniversite’ye davet etti. Gençlik ve Spor Hizmetleri Daire Başkanlığı bünyesinde faaliyetlerine devam eden Akademi Üniversite, 2022-2023 eğitim-öğretim yılının açılmasıyla beraber tanıtımlarına başladı. Akademi Üniversite eğitmenleri, Dicle Üniversitesi ve Diyarbakır şehirlerarası otobüs terminalinde kurulan stantlarda gençlere...
26.09.2022

Diyarbakır Eğitiminde yolsuzluk ve rüşvet iddiaları!

Diyarbakır Eğitiminde yolsuzluk ve rüşvet iddiaları!
REKLAM ALANI

Eğitim-Bir-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Ramazan Tekdemir, düzenlediği basın açıklamasıyla kentte eğitim alanında yaşanan bazı yolsuzlukları ve usulsüzlükleri kamuoyu ile paylaştı.

“EN AZ 3 MİLYON TL VURGUN”

Tekdemir, yapılan yolsuzlukları ve usulsüzlükleri şöyle sıraladı:

“Çüngüş ilçesinde, ilçe nüfusunun üç katı kadar insana para karşılığında sertifika ve belge çıkarılması iddiası eğitim alanındaki farklı bir facia örneğidir. En az 3 milyon TL vurgun yapıldığı tahmin edilen bu yolsuzluğun arkasında hangi bürokratların olduğu açığa çıkartılmalıdır Çüngüş ilçesinde, 2020 yılı Mart-Temmuz ayları arasında geçen sürede, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü aracılığı ile 11 bin kişiye para karşılığı usulsüz şekilde e-sertifika düzenlenmiştir. Usulsüz açılan kurslar sonucu düzenlenen sertifikalar karşılığında, kursiyerlerden milyonlarca lira para toplanmıştır. Bu paraların kimler tarafından alındığı ve kimlere dağıtıldığı sorusu cevapsız kalmaya devam etmektedir. İddialarla ilgili olarak sadece Halk Eğitim Merkezi Müdürü ve İlçe Milli Eğitim Müdür vekiline cezalar verilerek, soruşturmanın kapatılmaya çalışılması ise başlı başına bir problemdir. Adli ve idari soruşturmalarda adı geçen il milli eğitim bürokratlarına ne yazık ki herhangi bir işlem başlatılabilmiş değildir. Bu konunun bütün boyutlarıyla yeniden soruşturmaya açılması, suçu örgütleyen ve organize eden kim olursa olsun asıl faillere ulaşılması kamu vicdanı adına beklentimizdir.

“YIKILACAĞI BELLİ OLAN BİR OKULA NEDEN 687 BİN 940 TL PARA HARCANMIŞTIR?”

Yenişehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı İnönü Ortaokulu’na 687 bin 940 TL onarım ve tadilat harcaması yapıldıktan sonra; okulun yık-yap kapsamında çok geçmeden yıktırılması trajikomik bir olaydır. Yıkılacağı belli olan bir okula neden 687 bin 940 TL para harcanmıştır? Oluşan kamu zararının şahıslara rücu edilmesi ile ilgili herhangi bir işlem başlatılmış mıdır? İşin ilginç yanı aynı tarihler içerisinde yıkılacak olan okula 89 bin 444 TL doğrudan temin yoluyla tuvalet onarımı yapıldığıdır.

ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİ İÇİN AYRILAN ÖDENEKLER BİRİLERİNE PEŞKEŞ Mİ ÇEKİLMİŞTİR. BU HARCAMALARDA SORUMLULUĞU OLANLAR KİMLERDİR?

Ayrıca Yenişehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ait kurum binasının boya ihalesinin yapıldığı, kurum binasının iç ve dış boyasının yapılmış gibi gösterilerek 49.914 TL yolsuzluk yapıldığı, bu yöntemle menfaat temin edildiği iddiaları karşısında imzası-ilgisi olan kişilere yönelik herhangi bir adli ve idari işlem başlatılmış mıdır?

“RÜŞVET HAVUZU”

Rehabilitasyon merkezleri ilimizin kanayan yarası olmuştur. Her ay düzenli miktarlarda rüşvetler ödenerek denetim dışı bırakılan veya haberli-ayarlı denetimlerle; eğitim verilmediği halde eğitim almış gibi gösterilen engelli bireyler üzerinden haksız kazanç elde edildiği iddiaları, telefon kayıtları bilgi ve belge taraması, aile görüşmeleri, özellikle kamera kayıtları ve ödeme emri belgeleri ayrıntılı inceleme ve soruşturmaya tabi tutulmalıdır. Açılan soruşturmaların, “rüşvet havuzu” oluşturularak elde edilen paralarla kapatıldığı iddiaları ve bu iddialarda adı geçen ilgili milli eğitim bürokratının kim olduğu araştırılmalıdır. Özel öğretim alanında muhakkiklerce kapatılmaları teklif edilen kurumların dosyalarının kişi ve kuruma özgü muamele gördüğü ilimizde bir hakikat halini almıştır. MTSK ve SRC kurs sahipleri ile özel görüşmeler yapan il milli eğitim bürokratının bu durumu neyle izah edilebilir. Kendi şahsi taleplerini reddeden kurumları denetleme ve soruşturmayla terbiye etmeye çalışmak nasıl açıklanabilir.

RÜŞVET KARŞILIĞI RAPOR

Sayın Valimizin riyasetinde Engelli bireylere ve toplumun dezavantajlı kesimlerine yönelik çok kapsamlı ve faydalı çalışmalar yürütülürken Bağlar RAM Müdürlüğü’nde ayyuka çıkan yolsuzluk ve usulsüzlükler akıl alır gibi değil.  Sağlık Kurulu Raporlarında Bedensel ve Zihinsel Engeli olmayan kişilere Özel Eğitim Değerlendirme Kurulu tarafından Zihinsel ve Bedensel Destek Eğitim Raporları düzenlenerek çok miktarda yolsuzluk yapılmıştır. Özel eğitime ihtiyacı olan kimi bireylerin Destek Eğitimi Ram raporları kesilerek, ilçe Özel Eğitim Hizmetleri Kurulu’na itiraz ettirilip, rüşvet karşılığı bu raporların olumluya çevrildiği iddiaları bulunmaktadır. Kurumda yetkisi bulunmayan bazı şahısların müdür adına önemli evraklara imzalar attığı, bu işlemler eliyle düzenlenen sahte raporlardan devletin zarara uğratıldığı iddiası soruşturulmalıdır. Kasım ve Aralık 2021 tarihlerindeki ödemeye esas RAM raporları özellikle incelenmelidir.

BÜYÜKŞEHİR ÖĞRETMENEVİ ESKİ MÜDÜRÜNÜN YAPTIĞI MİLYONLARCA LİRALIK YOLSUZLUK

Yaptığı yolsuzluk ve ahlaksızlıklardan ötürü kamuoyunun yakından bildiği Büyükşehir Öğretmenevi eski müdürünün yaptığı milyonlarca liralık yolsuzluğun hesabı hala sorulmamıştır. Bu şahsın görev yaptığı süre içerisinde, doğrudan teminler ve diğer ihaleler yoluyla çok sayıda malzeme alımı, kurum tadilatı, kafe yapım inşaatı, kuruma ait restaurant ve kafe işletiminin kiraya verilmesi, kahvaltı alımı gibi çok sayıda usulsüz iş ve işlem gerçekleştirildi. Bu işlemler sırasında milyonlarca lira haksız kazanç elde edildi. Çok sayıda işletme ile bağlantı ve ortaklıklara ait para trafiğinin yer aldığı; sayısız tape, teknik ve fiziki takipler olayın vahametini çok net bir biçimde ortaya koymaktadır. Bütün yaşananlara rağmen, kamu vicdanını tatmin etmeyen, kamuoyunu hayretler içerisinde bırakan adli ve idari süreçler yaşanmıştır. Ayarlanmış bilirkişi raporlarıyla, ikna edilmiş soruşturma makamları ile vahim iddialar cezasız bırakılarak malum şahıs korunmuştur.

Büyükşehir Öğretmeni Müdürlüğü görevinden alınmasından sonra, 13 Eylül 2021 tarihinde çeşitli cenahların baskılarıyla öğretmen olarak göreve döndürülmüştür.  Ancak aylardır tek bir gün dahi görev yerine gitmemiştir.

İHALELER BELİRLİ YERLERE PEŞKEŞ ÇEKİLDİ

Özellikle 2016-2020 yılları arasında  Kadrolu  yönetici oldukları halde yeni yapılan okullara defalarca kurucu müdür olarak görevlendirilen şahıslar ve yaptıkları iş/işlemler ayrıntılı şekilde soruşturmalıdır. Birbirinden farklı okullarda  kurucu müdürlük yaparken; kantin, servis, kıyafet ve donatım ihalelerini belirli yerlere peşkeş çeken şahısların soruşturma ve etkin yargılanmaları yapılarak bütün bağlantıları ortaya çıkarılmalıdır. Bu kişilerin kurucu müdür olarak görev yaptıkları okullardaki bütün bilgi ve belgeler incelenmeli, yapılan  yolsuzluğun hesabı sorulmalıdır. Bu sözde kurucu müdürlerin, ihalelerde yaptıkları yolsuzluklar ve bağlantılı oldukları kişiler araştırıldığında Diyarbakır’da eğitimin içinde bulunduğu acı durum görülecektir.”

Kaynak: İLKHA

REKLAM ALANI
Yorumlar

 1. Yusuf Ali dedi ki:

  Yunus memiş, kendisini başa getirenleri yemiş.
  Yunus memiş hizbullahı yemiş.
  Başa getirmek icin yapmadiginiz zorbalik kalmadi.
  Fuhuş, kadin pazarlama, rüşvet, tehdit, k… işletme..
  Memnun musunuz yaptiginizdan?