-4° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Diyarbakır esnafının ‘borç’ şoku!

Bağlar - 22 Kasım 2019 19:20 A A

Diyarbakır Vergi Dairesi ve SGK İl Müdürlüğü, esnafın biriken borçları için harekete geçti. SSK onlarca esnafa tebligat çıkartırken, Vergi Dairesi ise tebligatlara rağmen borcunu ödemeyen esnafın tapu ve araçlarına icra koydu. Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Başkanı Alican Ebedinoğlu, bölge esnafının geçmişte yaşanan olaylardan dolayı ciddi anlamda sıkıntılar yaşadığını belirterek, Sicil affı istediklerini söyledi.

Diyarbakır Sosyal Güvenlik Kurumu ile Vergi Dairesi, esnafın biriken borcu için düğmeye bastı. Her iki kurum borçlu esnafa tebligat yollayarak, borçlarını ödemesini istedi. Birçok esnaf tebligatları görünce şoke oldu. Hazırlıksız yakalanan esnaf daha önce kurumların bu konuda uyarı yapması gerektiğini belirttiler.

DÜZENLİ BORÇ ÇALIŞMASI

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Reşat Merttir, “Geçtiğimiz borç yapılandırması vardı. Birçok esnaf borcunu yapılandırdı. Yapılandırma yapmayan ve borcunu ödemeyenler için ise düzenli olarak zaten bir çalışmamız var. Bu kapsamda kimin borcu varsa işlem başlatıyoruz. Şuan sayısını bilmiyorum ama bazı esnaflara tebligat gönderilmeye başlandı” şeklinde konuştu.

BAZI ARAÇLAR SATIŞA ÇIKARTILDI

Aynı durum Vergi Dairesi için geçerli. Vergi Dairesi, borcu bulunan esnafa tebligat yaptı. Tebligatlara rağmen borcunu ödemeyen kişilerin tapu ve araçları icraya verildi. Bazı kişilere ait onlarca araç satışa çıkartıldı.  Seçim döneminde durdurulan cezaların seçim sonrası devreye girince esnaf beklenmedik durum karşısında şoke oldu.

Öte yandan geçtiğimiz ay Diyarbakır’da DESOB’a bağlı 42 esnaf odası, Diyarbakır’da Ticaret Bakanlığı Esnaf, Sanatkârlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan’ın katılımıyla, esnaf odalarının ve kooperatiflerinin sorunlarını tartışmıştı.

EBEDİNOĞLU: “SİCİL AFFI İSTİYORUZ”

Toplantıda konuşan Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Başkanı Alican Ebedinoğlu, bölge esnafının geçmişte yaşanan olaylardan dolayı ciddi anlamda sıkıntılar yaşadığını belirterek, “Olaylar sırasında binlerce esnaf işyerini kapattı. Tabii, sonrasında esnafın toparlanması için peş peşe düşük faizler çıktı ancak birçok esnaf bankalar nezdinde sabıkalı ve sicilli duruma düştüğü için bundan yaralanamadı. Talebimiz üzerine 2017 Ocak ayında bir sicil affı çıkarıldı ancak bu bankalar üzerinde istediğimiz etkiyi bırakmadı. Oysa bizim talebimiz çıkarılan sicil affının bankalar üzerinde bir yaptırımı olmasıydı. Yani, sicil affını uygulamayan bankaya bir cezai müeyyide uygulanmasıdır. Şuan esnafın en öncelikli çözüm bekleyen talebi budur. 2018 yılından önceki tüm sicilin silinmesi gerekiyor. Biz borcunu kapatıp da hala sabıkalı görünen esnafın affedilmesini bekliyoruz. Çünkü bu esnafımız ne bir krediden ne bir destekten hiçbir şeyden faydalanamıyor” şeklinde konuşmuştu.

Kaynak: Tigris Haber

Bu haber 646 kez okundu.
Bağlar - 19:20 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.