12° Açık
  • EURO 6.36
  • DOLAR 5.77

Diyarbakır Kent Konseyi toplandı

Diyarbakır - 1 Ağustos 2019 18:59 A A

Kent Konseyi Yürütme Kurulu Toplantısı, Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı ve Kent Konseyi Başkanı Dr. Selçuk Mızraklı’nın başkanlığında toplandı

Diyarbakır Kent Konseyi Yürütme Kurulu Toplantısı’nda konuşan Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı ve Kent Konseyi Başkanı Dr. Selçuk Mızraklı, “Sürekliliği, sürdürülebilirliği ve kapasitesini geliştirmesi gereken bir kurumsal yapının daha sonrasında enerjisini yitirmesi bizim açımızdan çok da sempatik olmaz. Bugünden itibaren kendimize bir düstur olarak bu kapasitenin her gün artırılmasını esas alan bir çalışma tarzını oluşturmamız gerekiyor” dedi.

Kent Konseyi Yürütme Kurulu Toplantısı, Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı ve Kent Konseyi Başkanı Dr. Selçuk Mızraklı’nın başkanlığında toplandı. Sümerpark Ortak Yaşam Alanı Resepsiyon Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya Eşbaşkan Mızraklı’nın yanı sıra Sur Belediye Eşbaşkanı Filiz Buluttekin, Kayapınar Belediye Eşbaşkanı Davut Kesen, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya, Baro Başkanı Cihan Aydın ve Yürütme Kurulu’nu oluşturan bileşenlerin temsilcileri katıldı. Başkanlık önerisiyle Kent Konseyi Genel Sekreterliği’ne Amed Ekoloji Derneği aktivisti Güner Yanlıç oy birliği ile seçildi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Eşbaşkan Mızraklı, “Türkiye’nin ilk Kent Konseyi’nin toplanmasını sağladıktan sonra gerçekleştirilmesi gereken bir takım adımlar vardı. Bu işin bu sürecin işlevlik kazanması ve bundan sonra sürdürülebilirliğin de yüksek kapasitede sağlanması için Yürütme Kurulu’nun ilgili hazırlık çalışmalarını yürütmesi gerekiyor. Bu çerçevede toplantıya katılan bütün arkadaşlarımızın da bundan sonra adeta bir kentin Yüksek İstişare Meclisi gibi çalışacak olan Kent Konseyi’nin bu anlamdaki kapasitesine ciddi katkı sağlayacağını düşünüyorum” diye konuştu.

‘BİR MİLYON 700 BİN DENETÇİMİZ VAR’

Geçmiş dönemlerdeki Kent Konseyi toplantılarında katılımın düştüğünü hatırlatan Eşbaşkan Mızraklı, şöyle konuştu: “Sürekliliği, sürdürülebilirliği ve kapasitesini geliştirmesi gereken bir kurumsal yapının daha sonrasında enerjisini yitirmesi bizim açımızdan çok da sempatik olmaz. Bugünden itibaren kendimize bir düstur olarak bu kapasitenin her gün artırılmasını esas alan bir çalışma tarzını oluşturmamız gerekiyor. Çünkü şunu çok iyi biliyoruz. Birçok kurum çoğu kez mercek altındadır. Biz çalışırken hep şey diyoruz; bir milyon 700 bin denetçimiz var. Bu kentteki yaşayan herkes esasında kurumsal ölçeğe baktığınız zaman sizin denetçiniz durumundadır. Çünkü size ilişkin övgüleri vardır, yergileri vardır. Böyle bir çalışma biçimi özellikle toplumsal demokrasinin yetkinleştirilmesi ve geliştirilmesi açısından da çok önemli. Çünkü şu muhtevaya baktığımız zaman kentteki birçok kurumun veya çevrenin temsiliyetini sağlayabildiğimiz önemli bir istişare ortamı durumunda. İstişareyi yapmakla beraber Kent Konseyi ile birlikte önemli bir yürütme kapasitesi olacak. Bu çerçevede yapacağımız çalışmaların ön açıcı olacağına inanıyorum.”

‘COĞRAFYA BİLİNCİNİN VE RUHUN TESİS EDİLMESİ GEREKİYOR’

Eşbaşkan Mızraklı, “Hepimizin söylediği kenti sahiplenmek, kenti savunmak, kent gerçekliğimizle buluşmak ama aynı zamanda kentin geleceğine katkı yapmak, kentin geleceğine dair umutlarını büyüten bir yaklaşımı ortaya koymak gibi amaçlarımız var. Ama beraberinde de güçlü bir şekilde özellikle yaşadığımız hayat alanlarında coğrafya bilincinin ve ruhun da tesis edilmesi gerekiyor. Hepimiz gezindiğimiz, ayağımızın bastığı, gözümüzün değdiği her yerde şüphesiz ki bir takım durumları not ederiz. Ama burada bir sahiplenme bilinci olduğu zaman, sahiplenme ruhu olduğu zaman ben bu konudaki hassasiyetlerimizin de farklılaşacağını düşünüyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Açılış konuşmasının ardından Başkanlık önerisiyle Kent Konseyi Genel Sekreterliği’ne Amed Ekoloji Derneği aktivisti Güner Yanlıç oy birliği ile seçildi. Kent Konseyi 2. Genel Kurul toplantısı için hazırlık komitesinin belirlendiği toplantıda konseyin çalışma disiplini de tartışıldı. Kent Konseyi Yürütme Kurulu Toplantısı, Yürütme Kurulu üyelerinin dilek ve temennileri ile sona erdi.

Bu haber 436 kez okundu.
Diyarbakır - 18:59 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.