28° Parçalı bulutlu
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Diyarbakır-Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti direk uçuşları yeniden açılsın!

Bağlar - 15 Aralık 2019 15:19 A A

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki çeşitli Üniversitelerde öğrenim gören Diyarbakırlı öğrenciler, Özel bir hava yolu şirketi tarafından Diyarbakır-Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasındaki direk uçuşların kaldırılmasıyla birlikte mağdur oldu. Öğrenci Velileri, en azından tatil ya da kayıt döneminde uçuşların açılmasını isteyerek, bazı öğrencilerin parasızlıktan dolayı evlerine gelemediklerini dile getirdi.

1 yıla aşkın bir süredir Diyarbakır-Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) arasındaki direk uçuşların iptal edilmesi bu ülkedeki Üniversitelerde öğrenim gören öğrencileri mağdur ediyor. Diyarbakırlı öğrencilerin, aktarmalı olarak Kıbrıs’a gitmeleri ailelerini de maddi açıdan zorluyor.

Öğrenci Velileri, 1 yıl öncesine kadar Diyarbakır-KKTC arasında haftada iki kez direk uçuşların olduğunu ifade ederek, uçuşların iptal edilmesiyle birlikte mağduriyetlerin başladığını söyledi.

Öğrencilerinin aktarmalı olarak İstanbul, Ankara’dan ya da otobüsle Gaziantep’e gitmek zorunda kaldıklarını bunun da ekonomik açıdan büyük mağduriyetlere yol açtığına işaret eden Veliler, “Bilet fiyatları giderek artıyor. Zar zor şartlarda okuttuğumuz çocuklarımızı aktarmalı uçuşlar nedeniyle neredeyse yılda bir kez görebiliyoruz. Çünkü bilet fiyatları 400-500 lira arasında değişiyor. Toplam maliyet bin 500 lirayı buluyor. Öğrencilerimiz ekonomik yetersizlikten dolayı Diyarbakır’a gidip gelemiyor. Özellikle Gaziantep’te gitmek zorunda kalan öğrencilerimiz 4-5 saat otobüs yolculuğundan sonra ulaşabiliyor. Direk uçuşların kaldırılması bizi fazlasıyla zorladı” diye konuştular.

Diyarbakır’lı veliler, 1 yıl öncesine kadar devam eden Diyarbakır-KKTC direk uçuşların yeniden başlamasını talep etti.

Sait BAYRAM’ın Özel Haberi

Bu haber 825 kez okundu.
Bağlar - 15:19 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.