26° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Diyarbakır Sur’larında restorasyon başladı

Diyarbakır - 2 Eylül 2020 12:05 A A

UNESCO tarafından 2015 yılında Dünya Kültür Mirası listesine alınan, bakımsızlık nedeniyle kaderine terk edilen Diyarbakır’daki tarihi surlarda restorasyon çalışmaları başladı. 

Kültür, tarih ve medeniyet şehri Diyarbakır’da bulunan, ancak bakımsızlık nedeniyle dökülen 5 bin yıllık tarihi Surlar için düğmeye basıldı.

Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanvekili Münir Karaloğlu’nun talimatı ile 6 burcun yapımı ile ilgili ihale süreci tamamlandı. 9 milyon 471 TL’ye ihale edilen, Büyükşehir belediyesi bütçesi ile yapılacak olan 6 burcun yapımı 500 günde tamamlanacak. Ekipler, Aslan ve Yedi kardeşler burcunda restorasyon çalışmalarına başladı.

VALİ KARALOĞLU MÜJDEYİ VERMİŞTİ

Geçtiğimiz ay tarihi Surlarda inceleme yapan Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, “Bildiğiniz gibi Diyarbakır Surları, Diyarbakır Kalesi 5 bin 200 metre uzunluğunda, sur uzunluğu dış kalede 82 burç, iç kale dediğimiz bölgede de 18 burç olmak üzere toplam 100 burcun olduğu muhteşem bir yapı. Roma öncesinden, Roma dönemi, daha sonraki 639’daİslam ordularının Diyarbakır’ı fethetmesi ve İslam yurdu yapmasından sonraki İslam devletleri önce Büyük Selçuklu, Anadolu Selçuklu, Osmanlı döneminde de yapıyla ilgili çok farklı eklemeler yapılmış. Buradan Diyarbakır halkına bir müjde vermek istiyorum. Diyarbakır halkına ve kültürle tarihle ilgilenen bütün dünya insanlarına, ikinci müjdemiz de Büyükşehir Belediyesi olarak bütçesi Diyarbakır Valiliği Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı Kültür Varlıkları Fonu  (YİKOB) tarafından karşılanan Urfa Kapıdan Yedi Kardeş burcuna kadar olan 6 burcun restorasyonunu kapsayan bir restorasyon ihalesi yaptık. Bugün de sözleşmesini imzaladık. Büyükşehir Belediyesi olarak yaptığımız ihalenin ihale süreçleri tamamlandı. Bugün müteahhit ile sözleşme imzaladık, inşallah en kısa zamanda yer teslimi yaparak Urfa Kapı’dan başlayarak restorasyon işine başlayacağız” ifadelerini kullanmıştı.

2015 YILINDA UNESCO KÜLTÜR LİSTESİNE ALMIŞTI

UNESCO 39. Dünya Miras Komite toplantısı, 2015 yılında Almanya’nın ev sahipliğinde Bonn kentinde gerçekleşmiş, toplantıda Türkiye’den Diyarbakır surları ile Hevsel Bahçelerinin Dünya Kültür Mirası listesine alınması kararı çıkmıştı.

Kaynak: Tigris Haber

Bu haber 568 kez okundu.
Diyarbakır - 12:05 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.