15° Parçalı bulutlu
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Diyarbakır Tarım İl Müdürlüğü’nden denetim

Diyarbakır - 15 Mart 2021 13:10 A A

Yenişehir İlçesinde İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından uyum denetimleri gerçekleştirildi.

Diyarbakır’ın merkez Yenişehir İlçesi’nde İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından uyum denetimleri gerçekleştirildi. Bölgede 5996 sayılı kanun ve COVİD-19 tedbirlerine uyumlarla denetimlerin gerçekleştirildiği belirtildi. Ekibin başında denetime katılan İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Ertan Atalar; “Bizim birinci önceliğimiz tüketicilerin güvenilir gıda ile buluşmasıdır, Üstümüze düşen sorumluluğun farkındayız ve bu bilinçle çalışmalarımızı yürütüyoruz.” dedi.

Denetim esnasında Atalar ve beraberindeki gıda kontrol görevlileri, işletmelerde COVİD-19 tedbirlerine uyum, işletme kayıt belgeleri, fiziki ortamları, asgari teknik ve hijyenik şartları ile üretilen ürünlerin gıda mevzuatına uygunluklarını ve etiket bilgilerini kontrol ederken, işletme sahibi ve çalışanlarına işletmede uyulması gereken kurallar, gıda güvenliği, personel hijyeni vb. konularda bilgilendirme yaptı. İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan, COVİD-19 salgınının önlenmesi amacıyla alınması gereken tedbirlerin yazılı olduğu el broşürleri ilimizin işlek caddelerinde vatandaşlara dağıtıldı.

Ayrıca denetim esnasında gıda güvenliği ve salgın tedbirlerine uyum denetimlerinin yanı sıra ülkede taze meyve ve sebzelerde neredeyse %50’ye varan oranlarda, kayıp ve israf yaşandığını dile getiren İl Müdürü Atalar; gıda kayıpları ve israfının azaltılması amacıyla Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) işbirliğinde Türkiye’nin Gıda Kayıpları ve İsrafının Önlenmesi, Azaltılması ve Yönetimine ilişkin Ulusal Strateji Belgesi ve Eylem Planı ile birlikte, Bakan Dr. Bekir Pakdemirli tarafından kamuoyuna ilan edilen “Gıdanı Koru Kampanyası” kapsamında, gıda tedarik zincirinde yer alan, ilde faaliyet gösteren öncelikli olarak yerel marketler olmak üzere, ulusal ölçekte çeşitli marketler, süpermarketler ve zincir marketlerde olgunlaşan ve kısa süre sonra israf olması muhtemel taze meyve ve sebzelerin ayrı bir reyonda indirim yapılarak, tüketiciye sunulması için önerilerde bulundu. Tüketiciyi ve esnafı bilgilendirmeye yönelik Bakanlık tarafından hazırlanan broşür, sticker ve afişler ilgili işletmelere ve işletmelerde alışveriş yapmak üzere gelen tüketicilere dağıtıldı.

Vatandaşların İşletmelerde gerek 5996 sayılı kanuna ve gerekse de COVİD-19 için alınan tedbirlere uyulmaması durumunda Alo 174 Gıda Hattını aramaları gıda güvenilirliği ve tüketici menfaatleri açısından büyük önem arz edildiği anlatıldı.

Bu haber 289 kez okundu.
Diyarbakır - 13:10 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.