30° Parçalı az bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

Diyarbakır’da 10 bin aileyle dayanışma

Bağlar - 13 Mayıs 2020 19:09 A A

Diyarbakır’da “Kardeş Aile Kampanyası” kapsamında 10 bin aileyle temas kuran HDP, 800 aile için “kardeş aile” buldu. Bu zorlu sürecin dayanışmayla atlatabileceğine dikkati çeken HDP İl Eşbaşkanı Hülya Alökmen Uyanık, kampanyaya destek çağrısında bulundu.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP), koronavirüs (Kovid-19) salgının getirdiği ekonomik zorlukların aşılması amacıyla 5 Nisan’da başlattığı “Kardeş Aile Kampanyası” çalışmaları sürüyor. Kampanyanın devam ettiği kentlerden biri olan Diyarbakır’da şimdiye kadar 10 bin aile ile temas kuruldu, 4 bin aileye gıda yardımı yapıldı, 800 aile için de “kardeş aile” bulundu.

‘İNSANLAR BAĞIMLI HALE GETİRİLİYOR’

Pandemi sürecinde insanlarda yaşanan gelecek ve belirsizlik kaygısı üzerine bu kampanyayı başlattıklarına değinen Uyanık, halkın HDP’den beklentisinin yüksek olduğunu, başvurularda yoğunluk yaşandığını ve yoksulluk oranın bu dönemde daha da arttığına işaret etti. Uyanık, “Sosyal devlet olgusu nedir? Siz verginizi verirsiniz, devlete olan sorumluluklarınızı yerine getirirsiniz, devlet de su, elektrik, eğitim ve sağlık alanlında çalışmalar yürütür. Ama önümüzdeki tablo bize gösteriyor ki, devlet, toplumu sürekli bir bağışa, devletten gelecek bir miktar gelire bağımlı kılmayı amaçlıyor. Bu da sosyal devlet olgusuyla bağdaşan bir durum değil. Verilen bir miktar para üzerinden,  halkın iktidara muhalefet etmemesine, iktidara sesini yükseltmemesine, her söylenilene evet demesi hedefleniyor. Türkiye ve bölge özelinde yaratılmak istenen kitle psikolojinin bu olduğunu kardeş aile kampanyası sürecinde gördük” değerlendirmesinde bulundu.

‘KAMPANYA DAYANIŞMA İÇERİYOR’

Kampanyayla birlikte yurttaşlarla sadece maddi değil, manevi yönden de ilişki kurduklarına dikkati çeken Uyanık, “Bizim aileleri yan yana getirip köprü görevi görme işlevimiz, sadece maddi anlamda açıklanmamalı. Biz bu kampanyayla manevi anlamda insanların yalnız olmadıklarını hissetmelerini hedefledik. Kampanya, bu zor günleri dayanışma ile atlatabileceğimizle ilgili bir mesajı içeriyor” dedi.

TEMAS SÜRECEK

Kampanyanın süresine ilişkin de değinen Uyanık, “Biz 3 aylık bir planlama yaptık. Şu anda pandemi sürecinin nasıl sonuçlanacağını bilmiyoruz. Normalleşmeyle ilgili adımlar atılmasına rağmen salgınla ilgili halen tedirginliğin olduğu görülmekte. Bundan sonraki süreçte ne olursa olsun insanlarla temasız sürecek. Halkımızla yan yana durmaya devam edeceğiz. Çağrımızda şu; Türkiye’nin ekonomik anlamda sıkıntıya gireceği bir süreç önümüzde duruyor. Yani pandemi sürecinde normalleşmenin rehavete yol açmaması, bazı tedbirlerin halen alınması gerektiğini ifade etmek istiyoruz” şeklinde konuştu.  

Kaynak: MA

Bu haber 353 kez okundu.
Bağlar - 19:09 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.