28° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Diyarbakır’da 15 öğretmen serbest, biri tutuklandı

Diyarbakır - 9 Kasım 2020 16:28 A A

Diyarbakır’da gözaltına alınan 26 öğretmenden 15’ü daha serbest bırakıldı. Bir öğretmen ise tutuklandı.

Diyarbakır geçtiğimiz Cuma günü, PKK/KCK’ye yönelik yürütülen bir soruşturma nedeniyle gözaltına alınan 26’sı Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (EĞİTİM SEN) biri ise Eğitimciler Birliği Sendikası (EĞİTİM-BİR-SEN) üyesi öğretmenler dün sabah saatlerinde adliyeye sevk edildi.

Öğretmenlerden 10’u daha önce serbest bırakılırken bu gün 16 öğretmen “Silahlı Terör Örgütü Üyesi Olmak” ve “Silahlı Terör Örgütü Propagandası Yapmak” suçlamasıyla sevk adliyeye sevk edildi.

Savcılıkça ifadesi alınan 16 öğretmen tutuklama istemiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi. Sulh Ceza Hakimliği, Şenay Koç, Zeynep Kaya, Kasım Aydın, Yıldırım Arslan, Saliha Zorlu, Recep Şimşek, Mehmet Baydemir, Mehmet Emin Yücel, Halis Kızılırmak, Ezgi Çelik, Mehmet Arda, Pelda Sevim, Murat Derince, Devrim Durucan, ve Mehmet Edip Erdoğdu, adli kontrol tedbiriyle serbest bıraktı.

Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilen Eğitim Sen’in bir önceki dönemi Diyarbakır Şube Başkanlığını yürüten Abbas Şahin ise tutuklandı.

DEMOKRASİ PLATFORMUNDAN TEPKİ

Öğretmenlerin gözaltına alınmasına Emek ve Demokrasi Platformu Sözcüsü Hasan Hayri Eroğlu tepki göstererek, demokratik hakların kriminalize edilmeye çalışıldığını söyledi. Platform üyeleri ve serbest bırakılan öğretmenlerle birlikte Eğitim Sen Diyarbakır Şubesi’nde basın toplantısı düzenleyen Eroğlu, gözaltılarla sivil toplumun sesinin kısılmaya çalışıldığına ifade etti.

‘DEMOKRATİK HAKLAR KRİMİNALİZE EDİLİYOR’

 Suçlama konusu yapılan eylem ve etkinliklerin yasal ve demokratik faaliyetler olduğunu dile getiren Eroğlu, “Bu hukuksuz uygulamaların sonucunda anlıyoruz ki iktidar, kendisine muhalif gördüğü sivil toplum kuruluşlarının anayasal haklarını kullanmasını hiçe saymaktadır. Yasal demokratik hakların kullanılmasını kriminalize etmeye çalışmaktadır” diye konuştu.

Eroğlu, gözlatıların sivil toplumun hukuki, meşru ve demokratik haklarını kullandırmamaya yönelik hamle olarak değerlendirdi.

Bu haber 686 kez okundu.
Diyarbakır - 16:28 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.