33° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Diyarbakır’da 4. Oto Sanayi Sitesi açıldı

Diyarbakır - 12 Temmuz 2021 10:03 A A

Diyarbakır’da TOKİ tarafından yapılan modern 4. Oto Sanayi Sitesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın telekonferans, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un da bizzat katıldığı bir tören ile açıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, Sanayi sitesinin Diyarbakır’a hayırlı olmasını dileğinde bulunarak, anahtarları esnaflara teslim etti.  Bakan Kurum, Site esnafının yol talebinin de en kısa sürede çözümleneceğinin sözünü verdi.

Diyarbakır 4. Oto Tamirciler ve Küçük Sanayi Sitesi Projesi kapsamında Diyarbakır-Elazığ kara yolu üzerinde 2018’de Toplu Konut İdaresi Başkanlığınca (TOKİ) yapılan Diyarbakır 4. Sanayi Sitesi’nin açılışı yapıldı.

Yaklaşık 370 milyon liralık maliyetle 503 dönüm üzerinde kurulan sanayi sitesinde 5 bin kişi istihdam edilecek. 814 iş yeri kapasitesine sahip modern oto sanayi merkezinde, 624’ü 150 metrekare ve 190’ı da 300 metrekare büyüklüğe sahip iki tip iş yeri bulunuyor. Sitede, idare binası, güvenlik, çarşı, banka, fırın, cami, halı saha, basketbol sahası, PTT ve lokanta da yer alıyor.

Sitenin açılışını Diyarbakır’a gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın telekonferans ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un da bizzat katıldığı görkemli bir törenle açıldı. Bakan Yardımcıları ile Kayapınar Kaymakamı ve Belediye Başkanı Ünal Koç’un da hazır bulunduğu açılış ile esnaflar modern sitelerine kavuştu.

Bakan Kurum ve yetkililer tarafından açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından dükkanların anahtar teslimi yapıldı. Bakan Kurum, hayırlı olsun dileklerinde bulunarak, anahtarları esnaflara teslim etti.

Başkan Erdoğmuş ise, yeni sanayi sitesi projesinin hayata geçmesinden dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bakanlar ve TOKİ’ye gönülden şükranlarını sunduğunu ifade etti.

Yeni siteyle ilgili bilgi veren Erdoğmuş, şunları kaydetti: “Vaziyet planımızda 624’ü 150, 190’ı da 300 metrekare toplam 814 iş yerimiz var. Burada banka, PTT, idare binası, futbol ve basket sahaları, çarşı ve fırın mevcut. Yani tam teşekküllü bir sanayi sitesi kompleksi. Buraya yaklaşık 370 milyon liralık yatırım yapıldı. Bizi sevindiren TOKİ’nin böyle devası bir yeri 2-2 buçuk yılda yapması. Sanayi camiası olarak böyle bir tesisin kısa sürede bitmesi bizi sevindiriyor. Burayı bir marka haline getireceğimize inanıyorum. Burada 5 bin kişinin istihdam edileceğini düşünüyorum.”

Bu haber 491 kez okundu.
Diyarbakır - 10:03 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.