33° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Diyarbakır’da 55 Mülteciye yardım yapıldı

Bağlar - 9 Ocak 2020 15:03 A A

Yeşil Yıldız Bağımlılıklarla Mücadele Derneği Başkan Yardımcısı Eyyub Bulut, Diyarbakır’a gelen mültecilere yönelik başlatılan kampanya kapsamında 55 mülteciye yardım ulaştığını söyleyerek yardımların devamlı hale gelmesi için çağrıda bulundu.

Yeşil Yıldız Bağımlılıklarla Mücadele Derneği Başkan Yardımcısı Avukat Eyyub Bulut, Diyarbakır’a başta Suriyeli olmak üzere Afganistanlı, Kazakistanlı, Sri Lankalı, Pakistanlı ve diğer ülkelerden gelen mültecilere yardım çağrısında bulundu. Kış aylarının gelmesi ile zorlu bir yaşam süren mültecilerin giyim, barınma, yeme ve içme gibi ihtiyaçlarının hayırseverler tarafından karşılanması için bir yardım kampanyası başlattıklarını söyledi. Başlatılan kampanya kapsamında 55 mültecinin mağduriyetinin giderildiğini belirten Bulut, yardımların devamı için çağrıda bulundu.

55 MÜLTECİYE YARDIM EDİLDİ

Başlatılan yardım kampanyasıyla 55 mülteciye yardım ulaştırıldığını söyleyen Bulut, “Dernek olarak bizler 55 tane mültecimize bu anlamda giyim, ayakkabı ve battaniye yetiştirme noktasında gayret ettik. Gönüllülerimiz tarafından gönderilen eşyaları kendilerine teslim ettik. Suriyeli vatandaşlar başta olmak üzere ilimizde bulunan Afganistanlı, Kazakistanlı, Sri Lankalı, Pakistanlı ve diğer  ülkelerden mülteci bulunmaktadır. Kış ayının başlamasıyla beraber ilimizde Van üzerinden gelen çoğu, otogar civarında diğer illere seyahat etmek için bekleyen misafirlerimiz var. Zorlu kış şartlarını da göz önünde bulundurarak  misafir olan bu mültecilerin ciddi manada giyim barınma ve yeme- içme ihtiyaçları var. Mültecilerin ilimizden ayrılıncaya kadar misafir olduğunu unutmamakta fayda var. Birçok STK’nın bu işe bir an önce el atması gerektiğine inanıyoruz hatta gerekirse bazı Cami müştemilatları barınma konusunda bu misafirlerimize açılmalı, buranın temizliği ile ilgili İŞKUR’dan eleman tahsis edilmelidir. Herhangi bir ölüm vakası yaşamadan bu misafirlerimizi Diyarbakır’dan uğurlamalıyız” diye konuştu.

“YAPILAN YARDIMLAR ZENGİN MÜHİTLERE YAPILMAMALI”

Yardımların araştırılıp gerçekten ihtiyaç sahiplerine yapılması gerektiğini dile getiren Bulut, şunları söyledi: “Yapılan yardımların zengin muhitlerde değil ihtiyacı olan yerlere yapılmasın önemli olduğunu bilmekte fayda var. Özellikle Ortadoğu da var olan savaşın insanların hayatında ciddi manada travmalar açtığının bilincindeyiz. Bizler dünyanın dört bir tarafına el uzatırken içimizde yaşayan kendi fakir fukaramızı da unutmamalı onların da ihtiyaçlarını giderme noktasında gayret sarf etmeliyiz. Yeşil Yıldız Bağımlılıklarla Mücadele Derneği bir yardım kuruluşu olmamakla beraber bu tür organizasyonlarda insani bir görev olarak kabul ediyor ve yer almaktan mutlu oluyoruz. Diyarbakır STK ve halkından ricamız misafirlerimize sahip çıkma noktasında güvendiği herhangi bir yardım kuruluşu vasıtasıyla ya da  kendileri götürüp teslim etmek şartıyla taşın altına elini koymalıdır.”

Bu haber 759 kez okundu.
Bağlar - 15:03 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.