23° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Diyarbakır’da aşı farkındalığı için pedal çevirdiler

Diyarbakır - 1 Eylül 2021 12:34 A A

Aşılanma oranı yüzde 60.1’le düşük kentler arasında yer alan Diyarbakır’da, aşının önemine dikkat çekmek için çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Diyarbakır Yenişehir Belediyesi’nin koordinesinde, Bisiklet ve Doğa Sporları Derneğini üyeleri ilçede farkındalık oluşturmak için ‘Diyarbakır aşı ol’ sloganlarıyla pedal çevirdi.

Diyarbakır Yenişehir Belediyesi’nin koordinesinde, düzenlenen farkındalık etkinliğinde Yeşil Yıldız Bağımlılıklarla Mücadele Derneği ve Pedaldaşlar Bisiklet ve Spor Kulübü üyeleri, ‘Sağlığınız için aşıya pedal çevirin’ dediler. 15 Temmuz Şehitler Parkı’ndan başlayarak Ofis semti Sanat Sokağı’nda kurulan aşı çadırına kadar ‘Diyarbakır aşı ol’ sloganları atarak pedal çevrilen etkinlikte aşı olmayan vatandaşlara aşıları yapıldı.

“AŞILANMAYI ARTIRMALIYIZ”

Düzenlenen etkinlik ile ilgili bilgi veren  Yenişehir Kaymakamı ve Belediye Başkanı Murat Beşikci, Diyarbakır da yapılan çağrıların ve düzenlenen etkinliklerin olumlu sonuçlar verdiğini belirterek, Valiliğimiz, Belediyelerimiz, pandemi kuruluşlarımız ve sivil toplum örgütlerinin yapmış olduğu açıklamalar ve sosyal medya üzerindeki çağrıların olumlu etkilerini gördük. Salgın ile mücadelede en güçlü silah olan aşılamanın artırılmasına yönelik kampanyalarımızı sürdüreceğiz. Bilim insanlarının söylediği gibi aşı koronavirüse karşı tek etkili çözüm. Lütfen hem kendimiz hem sevdiklerimiz için aşımızı olalım. Başka yolu yok, aşıyla aşacağız. Her gün bir yakınımızı salgın dolayısıyla kaybediyoruz. Bunun şakası yok.” diye konuştu.

“AŞIYLA İLGİLİ KULAKTAN DOGMA BİLGİLERLE HALKIMIZ AŞIYA MESAFELİ DAVRANIYOR”

Diyarbakır’da aşıya karşı istenilen başarıyı elde edemediklerini savunan Yeşil Yıldız Bağımlılıklarla Mücadele Derneği Başkanı Yahya Öger, “Covid-19 salgın hastalığına karşılık maalesef Diyarbakır’da aşı konusunda istenilen başarıyı elde edemiyoruz. Aşı ile ilgili kulaktan dolma bilgilerle halkımız aşıya mesafeli davranıyor. Her geçen gün birçok yurttaşımız bu hastalıktan dolayı vefat ediyor. Ölüm vakalarının Diyarbakır’da çoğalması, günde ortalama 15-20 ölüm vakası bizleri derinden endişelendiriyor. Bu işin ihmali olmaz. Diyarbakır’da okullar açılmadan ve kış ayı gelmeden toplumsal bağışıklık için istenilen kategoriye ulaşmalı. Esnaf başta olmak üzere her kes tekrar bir kapanmayı kaldıracak ekonomik nede psikolojik durumda değildir. Bu etkinlik sonrası umarız ki toplumsal duyarlılığı artırmada katkımız olur. Diyarbakır kendin ve sevdiklerin için lütfen aşı ol çağrısını tekrarlıyoruz.” dedi.

“HERKESİ AŞI YAPMAYA DAVET EDİYORUZ”

Pedaldaş Bisiklet Grubu Başkan Yardımcısı Cüneyt Zengin ise  aşının önemin dikkat çekmek için böyle bir organizasyon düzenlediklerini belirterek “Tüm halkımızı aşıya davet ediyoruz. Aşı insanları hastalıklardan hastalıkların neden olduğu sonuçlardan koruyabilmek için sağlıklı ve risk altındakilere uygulanır. Aşılanarak bağışık hale gelmiş bireyin oluşturduğu toplumlarda hastalıklar, salgınlar görülmez. Biz kulüp olarak aşının önemi ve aşı yapması konusunda herkesi aşı yapmaya davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

Bu haber 339 kez okundu.
Diyarbakır - 12:34 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.