36° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Diyarbakır’da Ayasofya’nın cami olma sevinci

Diyarbakır - 23 Temmuz 2020 08:06 A A

Diyarbakır’da ÖNDER İmam Hatipliler Derneği üyelerince, “Ayasofya için 100 bin Fetih Suresi” etkinliği kapsamında Beyazıt Meydanı ile eş zamanlı olarak Fetih Suresi okundu.

ÖNDER Diyarbakır İmam Hatipliler Derneği Başkanı Siraceddin Öztoprak, dernek binasında yönetim kurulu üyeleriyle birlikte yaptığı açıklamada, İstanbul’daki Ayasofya Camisi’nin 24 Temmuz’da yeniden ibadete açılmasını memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

Ayasofya’nın 86 yıl aradan sonra ibadete açılması kararının tüm dünya Müslümanları tarafından da sevinçle karşılandığını ifade eden Öztoprak, bu kapsamda binlerce Fetih Suresi okuduklarını kaydetti. Öztoprak, Ayasofya’nın UNESCO Dünya Mirası listesine de alındığını dile getirerek, şöyle konuştu: “Yıllarca ecdat yadigârının asli hüviyetini kazanması ve mahzun Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesi için dua ettik. Ama her şeyin bir vakti, saati vardı. Ayasofya’nın özlediği cemaatine kavuşması için beklemesi gerekiyordu. 86 yıllık ayrılıktan sonra bizleri ulu mabede kavuşturan Allah’a şükrediyoruz.”

24 Temmuz’da Ayasofya’da kılınacak olan ilk cuma namazının heyecanını yaşadıklarını belirten Öztoprak, “Bize bugünleri gösteren Allah’a şükürler olsun. Kalbimizde sevdamız, dilimizde duamız olan Ayasofya Camisi için artık şükür makamındayız.” ifadelerini kullandı.

Bu haber 649 kez okundu.
Diyarbakır - 08:06 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.