Parçalı bulutlu
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Diyarbakır’da Berber ve Kuaförler mesaiye başladı

Diyarbakır - 11 Mayıs 2020 14:41 A A

Yeni tip Coronavirus (Covid-19) salgını nedeniyle yaklaşık iki aydır kapalı olan berberler, hafta başında Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın açıkladığı mayıs ayı “Normalleşme Planı” kapsamında bugün faaliyete geçti.

Türkiye geneli kapalı olan berber, kuaför ve güzellik salonları, “Normalleşme Planı” ve alınan önlemler kapsamında vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamak için mesaiye başladı.

Diyarbakır’da da berber ve kuaförler, yaklaşık 2 aydan sonra sabah 09.00’da açılarak kentte bulunan vatandaşlara hizmet etmeye başladı.

Normalleşme kapsamında Diyarbakır’daki berberlerin hijyen ve temizlik kurallarına uyduğu, bunun yanı sıra Sağlık Bakanlığının belirlediği genelge kapsamında müşteri koltukları arasında mesafe bırakıp randevu usulü ile çalıştıkları görüldü.

Sağlık Bakanlığının yayımladığı genelge kapsamında çalıştıklarını belirten Diyarbakırlı berberler, uzun bir süreden sonra dükkanlarını açtıkları için memnuniyetlerini dile getirdi.

Berber dükkanında hijyen ve temizliğe çok daha fazla dikkat ettiklerini belirten Diyarbakırlı berberler, müşterileri randevu sistemi ile dükkâna tek tek aldıklarını ve koltuklar arasına mesafe koyduklarını söyledi.

“SAĞLIK BAKANLIĞIMIZIN VERDİĞİ GENELGE KAPSAMINDA HAREKET EDİYORUZ”

Sağlık Bakanlığının yayımladığı genelge kapsamında işlerini yürüttüklerini belirten Berber Abdulselam Candan, “Allah’a şükürler olsun uzun zamandan sonra iş yerlerimizi bugün açtık. Çalışmaya başladık. Sağlık Bakanlığımızın verdiği genelge kapsamında hareket ediyoruz. Maskemizi takıyoruz. Siperlik kullanıyoruz. Genelgede belirtilen koltuklar arası mesafe kuralını uyguluyoruz. Bir koltuk dolu yanı boş olacak şekilde uygulama yapıyoruz. Müşteriler ile aramızdaki mesafeyi korumaya çalışıyoruz. Yine hijyene ve temizliğe çok dikkat ediyoruz. Tek kullanımlık malzeme kullanıyoruz. Bu şekilde hem kendi sağlığımızı hem de müşterilerimizin sağlığını korumuş oluyoruz.” şeklinde konuştu.

“RANDEVU USULÜ İLE ÇALIŞIYORUZ”

Uzun bir süreden sonra dükkânı bugün açacakları için gece boyunca dükkânı temizlediklerini belirten Berber Şehmus Sırtlan, “Berberi bugün açacağımız için dün gece saat 00.30’dan itibaren başlayıp sabah 07.30’a kadar temizlik yaptık. Temizlik yaparken çamaşır suyu, tuz ruhu ve elma sirkesini kullandık. Böylece dükkanımızı tertemiz yaptık. Sağlık Bakanlığımızın yayımladığı genelge kapsamında çalışmalarımızı yürütüyoruz. Tek kullanımlık malzemeler kullanıyoruz. Kullanımı yapılan malzemeler çöpe atılıyor. Bunun dışında müşterilerimizin kendilerine özel getirdiği malzemeleri de kullanıyoruz. Genelge kapsamında ustura kullanımı yasak. Bundan dolayı sakal tıraşı yapmıyoruz. Bir müşteriden fazla içeriye kimseyi almıyoruz. Randevu usulü ile çalışıyoruz. Sosyal mesafeye de çok dikkat ediyoruz. Örneğin müşterimizin yanına kimseyi yaklaştırmıyoruz. Daha sonra koltuklar arasına mesafe koyuyoruz. Yine hijyen ürünlerimiz var, bunları da kullanıyoruz. Ayrıca müşteri kalkar kalkmaz etrafını temizlikten geçiriyoruz ki gelen müşterimizin sağlığına etki eden bir durum yaşanmasın.” ifadesini kullandı.

Kaynak: İLKHA

Bu haber 450 kez okundu.
Diyarbakır - 14:41 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.