33° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Diyarbakır’da Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri düzenlendi

Diyarbakır - 16 Temmuz 2021 11:04 A A

Diyarbakır’da, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla anma programları gerçekleştirildi.

Programa, Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Çelenk, Sur, Yenişehir, Bağlar ve Kayapınar ilçe kaymakamları ve belediye başkan vekilleri, Bağlar İlçe Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, AK Parti İl Başkanı Muhammet Şerif Aydın, İl Emniyet Müdürü Dr. Hüseyin Aşkın, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Mustafa Erdem, kamu kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Diyarbakır Valiliği öncülüğünde merkez Sur ilçesinde Fatihpaşa (Kurşunlu) Cami önündeki meydanda düzenlenen programa vatandaşlar ellerinde Türk bayraklarıyla akın etti. Bir süre yağan yağmura rağmen vatandaşlar alandan ayrılmadı.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan etkinlikte darbe girişimini anlatan sinevizyon gösterimi yapıldı, şarkılar seslendirdi.

Alandan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla yaptığı “15 Temmuz Millete Sesleniş Konuşması” dev ekrandan yansıtıldı.

“15 TEMMUZ GÜNÜN BİR MİLLETİN TOPYEKÜN İŞGALİ VE İHANETİ YENDİĞİ GÜNDÜR”

Vali Münir Karaloğlu, yaptığı konuşmada, 15 Temmuz’un günün bir milletin topyekun işgali ve ihaneti yendiği gün olduğunu söyledi. Demokrasi ve milli birlik günü olan bugün de meydanlarda olduklarını belirten Karaloğlu, hep birlikte şehitleri yad etmek, vatana, bayrağa, ezana ahitlerini yenilemek için bir arada olduklarını kaydetti.

“500. YILINDA DA YAD ETMEYİ SÜRDÜRECEĞİZ”

Bu yıl 15 Temmuz’un 5’inci senesini yad ettiklerini ve 500’üncü yılında da yad etmeyi sürdüreceklerini aktaran Karaloğlu, şöyle konuştu: “15 Temmuz akşamı ülke için, millet için bir karanlık akşam olarak başladı. Bu milletin içinden emperyalistlerin devşirmiş olduğu hainlerin emriyle ordumuza, devletimize sızdırdığı, şanlı ordumuza üniforma giyerek sızdırdığı hainler, ordumuzun silahlarını, tankını, topunu, uçağını, helikopterini çalarak kurşun yağdırdılar. Bombalar yağdırdılar. Ama hesap etmedikleri bir şey vardı. Bu milletin seçtiği ve güvendiği bir Cumhurbaşkanı vardı. Onun eğilmez sarsılmaz liderliği vardı. ve siz aziz milletimizin kararlı duruşu vardı. Hem milli iradesine hem de seçtiği Cumhurbaşkanına ölümüne sahip çıkma iradesi vardı. Hainleri herkesi kendileri gibi korkak zannettiler. Ama bu millet yedisinden yetmişe sokaklara, meydanlara çıktı. Hainlere dünyayı dar etti.”

Yapılan konuşmaların ardından Şiir dinletisi ve çeşitli etkinliklerin ardından program sona erdi.

Bu haber 295 kez okundu.
Diyarbakır - 11:04 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.